Przejdź do treści

Związek Kombatantów w potrzebie: Potrzebny wolontariusz

Informacje, 24 lipca 2022 18:45

Żyje coraz mniej kombatantów. Wojenni bohaterowie odchodzą od nas. Niestety, widać to też w Kole Miejsko-Gminnym Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Andrychowie. Z sześcioosobowego składu Zarządu obecnej kadencji pozostał tylko skarbnik – Jerzy Bałys, który przejął na siebie obowiązki prezesa.

Do andrychowskiego koła ZKRP należy 57 członków, w tym 18 kombatantów.

Pozostali (39) to tak zwani podopieczni (żony kombatantów, osoby wywiezieni na roboty do Niemiec itp.). Dyżury Zarządu odbywają się tradycyjnie w środy w godz. 9.00 – 11.00 na piętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pełni je już tylko Jerzy Bałys, któremu towarzyszy żona Zofia. Jak wspomina skarbnik i zarazem prezes, niegdyś były to spotkania przy kawie. Zwyczaj ten jednak zamiera. Koło może się pochwalić sztandarem, który już tylko pozostaje w gablocie. Są także inne pamiątki jak choćby żołnierski mundur. Jerzy Bałys nie ukrywa, że nie starcza mu już sił. Prowadzi dokumentację i zbiera składki. – Z pieniędzmi składkowymi przychodzą już nie członkowie, a ich wnukowie albo nawet opiekunowie z domu pomocy społecznej, bo dwie panie tam przebywają – relacjonuje pan skarbnik i zarazem prezes. – Spośród kombatantów to już mało kto chodzi. W większości mają od 86 do 90 lat.

Andrychowskie koło może pochwalić się pięknym sztandarem, tyle że już tylko pozostającym w gablocie

Jerzy Bałys poszukuje wsparcia. Może to być wolontariusz, harcerz albo młodsza osoba, która podjęłaby się pomocy przy wykonywaniu drobnych prac dokumentacyjnych i pośrednictwie w przyjmowaniu składek. Zainteresowani mogą kontaktować się za pośrednictwem redakcji Nowin Andrychowskich.

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content