Przejdź do treści

ZUS: informacja o stanie konta ubezpieczonego już na PUE

Informacje, 06 lipca 2023 08:04

Zakończyła się coroczna akcja udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Zakład Ubezpieczeń Społecznych wygenerował ponad 23,6 mln IOSKU za 2022 rok. Informacje zostały udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS jest stanem na 31 grudnia 2022 roku. Tak rekordowego wyniku, jeśli chodzi o termin przygotowania IOSKU, ZUS nie miał w swojej historii. W ubiegłym roku akcję zakończono w połowie lipca.

W czerwcu 2023 roku ZUS wygenerował ponad 23,6 mln IOSKU za 2022 r. Tak jak i we wcześniejszych latach, nie wysyłano jej do ubezpieczonych papierowo, a udostępniono elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych. Ponad 9,7 mln zawiadomień z ogólnej puli to te, które – według stanu na 3 lipca 2023 r. –  zostały przekazane ubezpieczonym, którzy mają profil na PUE.

W czerwcu, jak co roku, ZUS zwaloryzował stan kont i subkont ubezpieczonych w ZUS, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 450 miliardów złotych.

Na podstawie waloryzacji osobie, która zgromadziła na koncie 450 tys. zł ZUS dopisał prawie 65 tys. zł. Natomiast, jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł składek i kapitału początkowego, to po waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 122 tys. zł.

Do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego na 31 stycznia 2022 r. ZUS przyjął wskaźnik 114,40 proc. dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie i 109,20 proc. dla środków zewidencjonowanych na subkoncie.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content