Przejdź do treści

ZUS: duże zainteresowanie infolinią w języku ukraińskim

Informacje, 22 marca 2022 13:42

Blisko 850 połączeń odebrali konsultanci podczas pierwszego dnia działania specjalnej infolinii w języku ukraińskim.

Wyższe limity dorabiania

W poniedziałek  ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim.  Dotyczy świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. z powodu konfliktu zbrojnego.
Konsultanci udzielili 845 porad, w tym 637 w języku ukraińskim i 208 w języku polskim.
Klienci najczęściej pytali, jakie świadczenia mogą otrzymać z ZUS i co będzie potrzebne, by złożyć wniosek – o to zapytały 362 osoby. Niemal 90 pytań dotyczyło konkretnego wniosku, a 49 terminu ich składania. Największe zainteresowanie było wnioskiem 500+. Blisko 80 osób chciało dowiedzieć się, jak zarejestrować konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).
Najczęściej klienci pytali w innych tematach: o Kartę Polaka, czy na jej podstawie można ubiegać się o świadczenia z ZUS. Również jakie dokumenty są potrzebne, aby złożyć wniosek oraz w jaki sposób złożyć wniosek (pytania wynikające z braku wniosku w języku ukraińskim). Obywatele Ukrainy chcieli wiedzieć także co ze świadczeniami, jeśli ponownie przekroczą granicę polsko-ukraińską lub gdy granicę przekroczono z innym państwem.
Dzwoniący pytali o sprawy, które są w kompetencji innych instytucji – gmin czy banków.
Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl. Wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy.
Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na PUE ZUS.
Również na stronie internetowej Zakładu dostępne są informacje w języku ukraińskim. Potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc.

Źródło: ZUS

Podziel się
Skip to content