Przejdź do treści

ZSS w Roczynach: Ambitny inwestycyjny plan

Informacje, 15 marca 2023 13:49

Dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych w Roczynach przygotowuje się do realizacji ciekawej inwestycji z zakresu kultury fizycznej. Pierwsze kroki zostały już poczynione.

– Mamy w planie zagospodarowania terenu wybudowanie boisk wielofunkcyjnych – wyjaśnia dyrektor roczyńskiej ZSS Andrzej Kojder. – To co znajduje się wokół szkoły to już jest archaizm. Boisko asfaltowe niezdatne jest już do użytku. Podjąłem już kilka lat temu rozmowy na ten temat z panami burmistrzami Tomaszem Żakiem i Mirosławem Wasztylem oraz Szymonem Wnęczakiem z Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego. Umówiliśmy się, że ja zaprojektuję całość i przeprowadzimy tutaj sprawy papierkowe, weźmiemy na siebie w tym zakresie koszty, a potem postaramy się o pozyskiwanie środków finansowych. I stało się: projekt powstał, a nawet na inwestycję jest już wydane pozwolenie na budowę.

Co zatem w ramach tego przedsięwzięcia powstanie? Przede wszystkim dwa boiska. Pierwsze, większe ze sztuczną trawą, do piłki nożnej i ręcznej. Drugie do koszykówki i siatkówki o nawierzchni poliuretanowej. Ponadto przewidziano bieżnię czterotorową na 60 metrów, skocznię w dal, siłownię zewnętrzną, a obok niej budynek socjalny z szatniami i ubikacjami. Pomyślano również o placu rekreacyjnym. Jak podkreśla dyrektor, całość ma być ogrodzona, powstanie oświetlenie i monitoring. To nie będzie tania inwestycja, bo została wyceniona na 2 miliony złotych. Czynione są zatem starania o pozyskanie środków zewnętrznych z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Warto wspomnieć, iż roczyński ZSS dysponuje okazałą salą gimnastyczną, ale przy ponad 520 uczniach brakuje dodatkowych boisk.

Inicjatywę mocno wspiera miejscowy sołtys i radny Władysław Żydek. Podkreśla on, iż obiekt ma wprawdzie służyć głównie uczniom, ale także będzie udostępniony ogółowi mieszkańców Roczyn. Gospodarz wioski ma szersze plany. Po wybudowaniu boiska wielofunkcyjnego chciałby poszerzyć drogę bez nazwy łączącą ulice Spokojną i Szkolną, a przebiegającą wzdłuż szkolnego ogrodzenia. Tu, jak podkreśla, można by było urządzić miejsca postojowe, których tak bardzo w tym rejonie wioski brakuje. Nawet nauczyciele mają kłopoty z zaparkowaniem swoich pojazdów.

Na zdjęciach dyrektor Andrzej Kojder i sołtys Władysław Żydek prezentujący, gdzie mają powstać odpowiednio jedno z boisk oraz miejsca postojowe. Dołączyliśmy też plan rozkładu boisk, bieżni i innych urządzeń. Na czarno pokazane są istniejące zabudowania, a na zielono, niebiesko czerwono i żółto planowane obiekty.

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content