Przejdź do treści

Zniknęła kasa na walkę ze smogiem

Informacje, 23 lutego 2016 12:44

Jak donoszą dzisiejsze media ogólnopolskie i małopolskie, „Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie będzie współfinansował projektu „Life”, który miał pomóc Małopolsce w walce ze smogiem”.

Podziel się

Podczas posiedzenia rady nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej szukano milionów na ugodę z fundacją o. Tadeusza Rydzyka. I znaleziono je… w Małopolsce.
Przypomnijmy, że fundacja o. Rydzyka Lux Veritatis dostanie od skarbu państwa ponad 26 mln złotych. To efekt ugody, którą zawarto między NFOŚiGW a fundacją o. Tadeusza Rydzyka. Chodzi o rekompensatę za wcześniejsze cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. Teraz trzeba było znaleźć te pieniądze. I znaleziono…
Na piątkowym posiedzeniu rady nadzorczej NFOŚiGW zadecydowano o zabraniu z budżetu Małopolski środków na wsparcie unijnego projektu "Life", który miał pomóc w walce ze smogiem w regionie.
– To był program najlepiej oceniany przez Komisję Europejską spośród 39 projektów zintegrowanych zgłoszonych z całej Europy – mówił w poniedziałek marszałek Małopolski Jacek Krupa z PO, cytujemy za krakowską "Wyborczą".
Urzędnicy w Krakowie mówią, że w tym programie wszystko było dopięte na ostatni guzik. Jednak pod koniec roku nowy minister środowiska Jan Szyszko powołał nowy zarząd NFOŚiGW, a ten wstrzymał podpisanie programu – donoszą krakowskie media. Nikt w ministerstwie i nowym zarządzie NFOŚIGW nawet nie raczył wyjaśnić dlaczego tak się stało. Złudzeń co do powodów decyzji NFOŚiGW nie ma też poprzedni marszałek Małopolski, Marek Sowa. "W piątek NFOŚiGW zabrał kasę na likwidacje niskiej emisji w Małopolsce i dał kasę dla Ojca Rydzyka. A my trujemy się dalej", napisał na Twitterze poseł PO.
Więcej o sprawie odebrania pieniędzy na walkę ze smogiem można znaleźć na krakow.wyborcza.pl
mn

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content