Przejdź do treści

Zniczodzielna – zamiast wyrzucać podziel się zniczem

Informacje, 26 października 2023 09:51

Na cmentarzu komunalnym w Andrychowie stanęła Zniczodzielnia. To prosta konstrukcja (regał), która znajduje się na wolnym powietrzu - w pobliżu kolumbarium. Może z niej skorzystać każdy, kto zamiast wyrzucić znicze, woli się nimi podzielić.

Zniczodzielnie z powodzeniem funkcjonują na cmentarzach w wielu miastach Polski. Ich powstanie jest dobrym pomysłem odpowiadającym na potrzeby osób odwiedzających groby zmarłych. Pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy i stanowią wsparcie dla osób mniej zamożnych, dla których zakup zniczy może być problematyczny. Zostawiamy tylko te znicze, które nadają się do ponownego wykorzystania (w dobrym stanie).

Inicjatorem Zniczodzieli był jeden z andrychowskich radnych, a Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Andrychowie zrealizował pomysł. Dzięki ponownemu wykorzystaniu zniczy, nie trafiają one do kontenera z odpadami zmieszanymi. Są nadal wykorzystywane co skutecznie zmniejszać ilość produkowanych śmieci.

Po kilku dniach od powstania Zniczodzielni śmiało możemy uznać, że pomysł przyjął się wśród osób odwiedzających cmentarz, dlatego kolejne takie miejsce powstanie jeszcze przed 1 listopada na cmentarzu w Roczynach!

O Zniczodzielni oraz zasadach segregacji starych zniczy i wieńców mówi Ewa RohdeTrojan, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM w Andrychowie.

ap, Fot. Anna Piotrowska

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content