Przejdź do treści

Zmarł Ryszard Latko

Informacje, 05 października 2022 08:50

1 października zmarł Ryszard Latko – pisarz, scenarzysta pochodzący z Woźnik k. Wadowic. Inspirowana jego twórczością Komedia "Sprawa się rypła" była inspirowana jego twórczością. Był on także scenarzystą popularnej komedii z lat 80. ubiegłego wieku "Żeniac".

Ryszard Latko urodził się 7 lutego 1941 roku w Woźnikach koło Wadowic. Jego kariera literacka zaczęła się w roku 1974. Zadebiutował wówczas w miesięczniku OPOLE fragmentami powieści „Wieś pod Bykiem”. W 1976 roku w XV Konkursie Debiutu Dramaturgicznego teatru Ateneum w Warszawie otrzymał I nagrodę za sztukę „Tato, tato, sprawa się rypła”, napisaną gwarą okolic Wadowic. Jej prapremierę przygotował Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Rok później, na XVIII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu autorowi „Tato, tato…” przyznano indywidualną nagrodę za „Udany debiut teatralny”, a jego sztuka stała się wkrótce przebojem teatralnym scen zawodowych i amatorskich w Polsce i za granicą. W sezonach teatralnych 1976/77 i 1977/78 „Tato, tato…” znalazła się na czele listy sztuk polskich gromadzącą najliczniejszą widownię. W 1985 roku dramat doczekał się adaptacji filmowej „Sprawa się rypła” w reżyserii Janusza Kidawy.
Ryszard Latko był autorem słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych, m.in. do filmu „Żeniac”, serialu telewizyjnego „Szanowny Pan Szczepan Żmuda” wraz z jego adaptacją beletrystyczną, a także aktualnej powieści regionalnej „Rodzina Świdnickich” pisanej i publikowanej w tygodniowych odcinakach. W jego dorobku znalazły się również opowiadania, wiersze, monodramy, szkice literackie i teksty publicystyczne zamieszczane w miejscowej prasie…
[Źródło: Świdnica.pl]

Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym w Świdnicy w czwartek 6 października o godzinie 13.00.

Wspomnienie Zbigniewa Jurczaka z Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej

Rodzinie składamy wyrazy współczucia.

Red.

Podziel się
Skip to content