Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to w większości przypadków nie tyle jedna z możliwości, lecz konieczność. Wszystko po to, aby w odpowiedni i zgodny z przepisami sposób pozbyć się nieczystości. Instalacja tego typu sprawdza się przede wszystkim na terenach, do których nie doprowadzono sieci kanalizacyjnej, a właściciel działki nie chce tradycyjnego szamba. Sprawdźmy więc, jak budowa oczyszczalni wygląda od strony prawnej!
Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?
Wszystkie przydomowe oczyszczalnie ścieków, niezależnie od rodzaju czy wielkości, działają na bardzo podobnych zasadach. Celem tego rodzaju instalacji jest neutralizacja wszelkich zanieczyszczeń kanalizacyjnych za pomocą zasobów naturalnych. Kluczowe jest też to, aby wszystko odbyło się w zgodzie ze środowiskiem, w tym nie była marnowana woda. Przydomowe oczyszczalnie są systemem przepływowym, co oznacza w praktyce, że zawartość, która trafia do zbiornika, jest później odprowadza np. z powrotem do gleby lub wykorzystywana na inne sposoby. Budowa przydomowej oczyszczalni jest wyzwaniem logistycznym oraz przede wszystkim finansowym, ale warto na to spojrzeć w perspektywie długoterminowej. System ten posiada bowiem szereg zalet, w tym jest ekologiczny, bezawaryjny, bezobsługowy i tani w utrzymaniu, a wszystko to sprawia, że inwestycja szybko się zwróci i to z nawiązką.
Budowa przydomowej oczyszczalni – pozwolenie czy zgłoszenie?
W przypadku domu jednorodzinnego potrzebna jest oczyszczalnia o niewielkiej wydajności, która nie przekracza 7,5 metra sześciennego. W takiej sytuacji ustawodawca nie wymaga uzyskania przez podmiot, który realizuje inwestycję, pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 5 Prawa budowlanego, prace tego rodzaju należy poprzez jednak zgłoszeniem ich do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Zgłoszenie obejmuje całą instalację, w tym wszelkie jej elementy takie jak rury, studzienka, zbiornik z osadnikiem itd.
W jaki sposób zgłosić oczyszczalnię?
Zgłoszenia należy dokonać we właściwym starostwie powiatowym, które ustala się na podstawie adresu, pod którym będzie prowadzona inwestycja. Do samego zgłoszenia trzeba dodać kilka załączników, w tym mapę działki, projekt oczyszczalni wraz ze specyfikacją techniczną, dokument potwierdzający prawo własności gruntu. Całość składa się minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Co ważne, organ nie musi przesłać żadnego potwierdzenia, ponieważ obowiązuje tutaj zasada milczącej zgody. W praktyce więc wystarczy odczekać te trzy tygodnie i jeśli nie wniesiono uwag, można przystąpić do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.