Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Zebranie w Inwałdzie: Sporo żądań i postulatów

Informacje, 15 września 2021 06:22

Wczoraj (14 września) w godzinach popołudniowo - wieczornych odbyło się zebranie wiejskie w Inwałdzie. Pierwsze takie od roku, bo przeszkadzał koronawirus.

Głównym punktem obrad było podjęcie decyzji w sprawie przeznaczenia pieniędzy z funduszu sołeckiego. To kwota 47 800 złotych. Jednogłośnie postanowiono przeznaczyć ją (zgodnie z propozycją Rady Sołeckiej) na projekt remontu ulicy Jasnej. – To ważna ulica łącząca Wiejską z drogą krajową – wyjaśniała sołtys Grażyna Stuglik – Nizio. – Niestety jest bardzo zaniedbana, ciemna, wymagająca poboczy dla pieszych.

Nim jednak uchwałę przegłosowano sołtys przedstawiła sprawozdanie ze swojej działalności. Już z tego wystąpienia wynika, ile potrzeb, zwłaszcza drogowych jest w Inwałdzie. Przemówienie było listą postulatów zawartych w pismach do władz gminy albo Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz innych instytucji w zakresie zwłaszcza remontów czy nawet drobnych napraw nawierzchni dróg. Potem doszło do parogodzinnej dyskusji oraz pytań do wiceburmistrza Wojciecha Polaka oraz kierownika Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Urzędu Miejskiego Szymona Wnęczaka. – W Inwałdzie jest najwięcej w gminie dróg żwirowych – dało się słyszeć na sali Wiejskiego Domu Kutury. Najwięcej głosów dotyczyło konieczności modernizacji ulicy równoległej do „krajówki” i łączącej się z nią tj. Wiejskiej. Spełnia ona nierzadko rolę objazdu, gdy główna ulica wioski jest wyłączana z ruchu. Mówiono także o Cichej i Zagórnickiej, gdzie wielu mieszkańców przekazało grunty, by było tylko można poszerzyć jezdnię i ją wyremontować. Postulaty remontowe dotyczyły także wspomnianej ulicy Jasnej, a także m.in. Radosnej. W tym ostatnim przypadku uregulowano już stosunki własnościowe (grunty przekaże parafia i kuria w Bielsku-Białej). Krytycznie wypowiadano się o remoncie ul. Romerów, choć jest to akurat przeprowadzane zgodnie z planem Rady Sołeckiej. Wspominano o postulatach dotyczących braku chodników przy dużych odcinkach drogi krajowej.

Wiceburmistrz Wojciech Polak kilkakrotnie podkreślał, że koronawirus miał i ma spory wpływ na gminne inwestycje. To wydłużone terminy realizacji, zawrotny wzrost kosztów oraz mniejsze wpływy do budżetu lokalnego. Także przyszły rok stoi pod znakiem zapytania. Zastępca burmistrza powstrzymywał się zatem od składania jakichkolwiek deklaracji w zakresie realizacji zadań. Miał jednak też i dobre wiadomości. Przede wszystkim będzie podpisana umowa z GDDKiA na budowę chodników przy drodze krajowej. Z kolei Szymon Wnęczak poinformował, że nakłady na drogi w gminie dzielone są według algorytmu opartego na liczbie mieszkańców oraz długości dróg w poszczególnych sołectwach, aby było sprawiedliwie. Przypomniał, iż w Inwałdzie sporo się działo w ostatnim czasie – wyremontowana ul. Miła, Wiejski Dom Kultury, w którym odbyło się zebranie i remiza. A wcześniej też niemało inwestowano. Poinformował także, że jest już projekt na ulicę Cichą, powstaje – nie bez przeszkód – na Wiejską. Zadanie to wycenione jest na 20 milionów złotych i na pewno nie zostanie wykonane od razu, a w etapach. Wojciech Polak stwierdził z kolei, że Radosna ruszy dopiero wtedy, gdy będzie uregulowany potok Stawki. Narzekano na popsute drogi po remoncie linii kolejowej.

Pojawiły się też postulaty pozadrogowe. Mocno wybrzmiał głos kobiety informującej, ze dzieci w Inwałdzie nie mają placu zabaw, choćby skromnego, gdy takich miejsc w Andrychowie jest sporo. Ktoś z sali domagał się budowy „Orlika” w sąsiedztwie boiska „Huraganu”. Wiceburmistrz zadeklarował, że ewentualnie w przyszłym roku można by było wykonać projekt placu zabaw. Mieszkańcy Inwałdu nie czują się bezpiecznie, gdyż, jak twierdzą w niektórych rejonach wioski “rządzi” półświatek nadużywający alkoholu i nie stroniący od burd. Obecny na sali dzielnicowy prosił, by to zgłaszać policji, bo na razie nie ma nawet anonimowych powiadomień.

Zebranie w Inwałdzie trwało ponad dwie i pół godziny. Do innych problemów zgłaszanych przez mieszkańców będziemy wracać w odrębnych publikacjach.

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się
Reklama
miejsce na twoją reklame
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Skip to content