Przejdź do treści

Ze wszystkich Polaków żyjemy najdłużej

Informacje, 24 sierpnia 2016 11:24

Ze wszystkich miejsc w Polsce, w naszym regionie żyje się najdłużej. Tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Podziel się

75,1 w przypadku mężczyzn oraz 82,4 w przypadku kobiet – te liczby potwierdzają, że Małopolska to region, którego mieszkańcy żyją najdłużej – czytamy na stronie małopolskie.pl Wyniki długości życia, jakie osiągają mieszkańcy Małopolski wyraźnie przewyższają średnią krajową, która wynosi odpowiednio: 81,6 lat dla kobiet oraz 73,6 lat dla mężczyzn. Te wyniki nie są jednak złe. W porównaniu z 1990 rokiem kobiety żyją o 7,4 roku dłużej (wówczas 75,2 lat), natomiast mężczyźni – o 6,4 roku dłużej (wówczas 66,2 lat).

Ta tendencja utrzymuje się już jednak od połowy ubiegłego wieku. W 1950 roku przeciętny mężczyzna żył nieco ponad 56 lat, natomiast kobieta – 62 lata.

– Na wydłużenie czasu życia mieszkańców wpływ ma zdecydowany rozwój medycyny i lepszy dostęp do specjalistów, a szczególnie mniejsza umieralność spowodowana chorobami układu krążenia. Nie bez znaczenia są też poprawiające się warunki, w jakich mieszkamy, zmiana trybu życia oraz przykładanie większej uwagi do aktywności fizycznej – wylicza wicemarszałek Wojciech Kozak.

Zadziwiająca jest jednak statystyka dotycząca długości życia w miastach i na wsi. Okazuje się, że panowie mieszkający na wsi, żyją niemal o rok krócej niż ich rówieśnicy w miastach.

Cały artykuł przeczytasz na małopolskie.pl.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content