Przejdź do treści

Zdarzenia drogowe w gminie Kęty

Informacje, 16 sierpnia 2022 10:37

Długi weekend na drogach obfitował w liczne zdarzenia: przekroczenie prędkości, kierowanie pod wpływem alkoholu to niektóre z nich.

Jadąc więcej o 52 km/h w obszarze zabudowanym stracił prawo jazdy na trzy miesiące

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji pilnując bezpieczeństwa w ruchu drogowym zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu osobowego, który w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 52 km/h. Kierujący stracił prawo jazdy na trzy miesiące i dostał wysoki mandat.

W  poniedziałek (15.08.2022) po południu policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie gminy Kęty. Tuż po godzinie 16 w Łękach na ulicy Piastowskiej do kontroli drogowej zatrzymali samochód marki Volkswagen, który jechał z prędkością 102km/h,  przy dozwolonej prędkości 50km/h. Jak się okazało związek z niebezpieczną jazdą miał 55  – letni mieszkaniec Łodzi.

W związku z przekroczeniem prędkości policjanci nałożyli na kierującego mandat w wysokości 1500zł oraz 10 punktów karnych, a także zatrzymali jego prawo jazdy, które będzie mógł odzyskać dopiero za trzy miesiące.

Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów oraz rozsądek na drodze. Zapewniają  również, że  uczestnicy ruchu drogowego, którzy stwarzają poważne zagrożenie, poniosą surowe konsekwencje lekceważenia prawa oraz bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem, kierujący, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, muszą się liczyć z wyższymi mandatami karnymi. Wysokość mandantów za przekroczenie prędkości:

Do 10 km/h – 50 zł
Od 11 do 15 km/h – 100 zł
Od 16 do 20 km/h – 200 zł
Od 21 do 25 km/h – 300 zł
Od 26 do 30 km/h – 400 zł
Od 31 do 40 km/h – 800 zł
Od 41 do 50 km/h – 1000 zł
Od 51 do 60 km/h – 1500 zł
Od 61 do 70 km/h – 2000 zł
Od 71 km/h i więcej – 2500 zł

Drogowy przestępca z dożywotnim zakazem wpadł przez awarię oświetlenia w samochodzie

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach w trakcie  nocnego patrolu zatrzymali 31 – letniego mieszkańca Oświęcimia, który wsiadając za kierownicę złamał dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Przestępstwo wyszło na jaw przez niesprawne oświetlenie samochodu.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (14/15.08.2022) policjanci pilnowali ładu i porządku publicznego na terenie Nowej Wsi. Tuż przed godziną 2 na ulicy Oświęcimskiej zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Ford jadący bez oświetlenia. Za kierownicą pojazdu siedział 31– letni mieszkaniec Oświęcimia. Po zweryfikowaniu jego danych osobowych okazało się, że trzy lata temu Sąd Rejonowy w Wadowicach orzekł wobec niego dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. W związku z powyższym mężczyzna został zatrzymany i trafił do komisariatu Policji.

Z złamanie sądownie orzeczonego zakazu kierowania pojazdami grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Kierowca bez prawa jazdy i z zakazem kierowania próbował uniknąć policyjnej kontroli

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach w trakcie nocnego patrolu zwrócili uwagę na podejrzane zachowanie kierowcy przebywającego na stacji paliw. Okazało się, że 24 – letni mieszkaniec gminy nie miał uprawnień do kierowania, ale za to posiadał już sądownie orzeczony zakaz kierowania pojazdami.

W nocy z soboty na niedzielę (13/14.08.2022) policjanci pilnowali ładu i porządku publicznego na terenie Kęt. Tuż przed godziną pierwszą mundurowi wjechali na stację paliw gdzie dostrzegli kierowcę opla który na ich widok pospiesznie wsiadł do samochodu i próbował odjechać. Podczas czynności okazało się, że 24 – latek nie posiada uprawnień do kierowania, a ponadto posiada zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi orzeczony przez Sąd Rejonowy w Cieszynie. W związku z powyższym mężczyzna został zatrzymany i trafił do komisariatu Policji.

Z złamanie sądownie orzeczonego zakazu kierowania pojazdami grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Pijany kierowca z zakazem kierowania wpadł podczas rutynowej kontroli drogowej

Policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komisariatu Policji w Kętach wyeliminowali z ruchu drogowego nietrzeźwego kierowcę posiadającego sądownie orzeczony zakaz kierowania.

Do zdarzenia doszło w czwartek (11.08.2022) w Kętach. Policjanci przy użyciu podręcznego alkotestera kontrolowali trzeźwość kierowców poruszających się ulicą Sobieskiego w Kętach. Po sprawdzeniu kilku kierowców funkcjonariusze poddali kontroli kierowcę samochodu marki Renault Master. Urządzenie wykazało, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. W związku z tym kierujący został zatrzymany do szczegółowej kontroli. Chwilę później mundurowi przeprowadzili bardziej szczegółowe badanie stanu trzeźwości przy użyciu alkosensora, który w wydychanym powietrzu wykazał u mężczyzny 1,7 promila alkoholu.  W związku z powyższym 42 – letni mieszkaniec Kęt został zatrzymany i trafił do komisariatu Policji.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych.

Źródło: KPP w Oświęcimiu

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content