Przejdź do treści

Zbigniew Micherdziński – malarstwo na szkle „Sercem malowane”

Kultura, 27 lutego 2023 11:15

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zaprasza na uroczyste otwarcie Wystawy Malarstwa na szkle „Sercem malowane” ZBIGNIEWA MICHERDZIŃSKIEGO, które odbędzie się 3 marca 2023 r. o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie. Wstęp wolny.

Zbigniew Micherdziński to człowiek, który poświęcił całe swoje życie… innym. Mowa tu nie tylko o sferze zawodowej i działaniach na rzecz rozwoju ukochanej kultury ludowej, obejmujących blisko 45 lat pracy w obecnym Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej, w tym kierowania 30-letnią dziś Galerią Sztuki ROK-u. Ale także o aktywnej postawie społecznej na rzecz małej ojczyzny, którą jest Żywiecczyzna. Nie można tu również pominąć pełnego zaangażowania w życie rodzinne – najpierw jako oddanego męża, następnie ojca, a aktualnie uwielbianego i rozrywanego dziadka.


Człowiek wielu talentów – zarówno artystycznych (malarstwo na szkle, rysunek, ceramika, rzeźba, grafika), jak i organizacyjnych (ogromna liczba zrealizowanych z wielkim sukcesem krajowych i międzynarodowych projektów, wystaw, konkursów, przeglądów, plenerów). Zawsze otwarty na nowe wyzwania, z głową pełną niespotykanych pomysłów oraz wyobraźnią i charyzmą, pozwalającymi na realizację najśmielszych zamiarów.
Niezwykle pracowity i zaangażowany w każde przedsięwzięcie. Wspaniały motywator i odkrywca wielu talentów. Jak mówi, „każdy ma jakiś talent, trzeba jedynie go odkryć i rozwijać”. Twórcy, którzy doceniają rolę Zbigniewa Micherdzińskiego i jego niepodważalny wkład w rozwój sztuki ludowej, podkreślają wielokrotnie, że „Panu Zbyszkowi się nie odmawia”. Z tego powodu przez lata aktywnie włączali się w coraz nowsze i śmielsze pomysły realizowane przez niego jako animatora kultury. Pozytywny oddźwięk na proponowane aktywności zaowocował także pięknymi przyjaźniami i wspaniałymi relacjami koleżeńskimi z najbardziej otwartymi twórcami.
Wspomniane wcześniej własne talenty artystyczne, pomimo wczesnych początków (już w dzieciństwie odnosił spore sukcesy w ceramice), przez lata rozwijał poniekąd w ukryciu z powodów oczywistych oraz sobie i bliskim wiadomych. Dziś z poczuciem spełnienia zawodowego może spokojnie zachwycać nadal – tym razem jako artysta.
A artystą jest niewątpliwie niezwykłym, pozostając jednocześnie do bólu skromnym. Liczni twórcy ludowi, którzy przez lata współpracowali ze Zbigniewem Micherdzińskim, dziś mają w dorobku wiele sukcesów i zdobywają najwyższe laury w dziedzinie sztuki. Część z nich postanowiła wysoce ekspresyjnie opisać wrażenia, jakie wywołują w nich prace Zbyszka – a te wrażenia poznacie Państwo na wystawie…
Obserwując przede wszystkim kreatywność, łatwość i lekkość tworzenia oraz najnowsze efekty aktywności Zbyszka Micherdzińskiego w postaci tych kilkunastu znakomitych prac, jakie powstały przed wystawą, jestem przekonana, że najlepsze dopiero przed nim. Parafrazując słowa P. Coelho – Zbyszku, nadszedł czas na spełnienie Twojej własnej legendy…

Alicja Raszka Micherdzińska

Źródło: CKiW w Andrychowie

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content