Przejdź do treści

Zawody najbardziej pożądane w Małopolsce

Informacje, 13 stycznia 2017 13:41

Lekarze i pielęgniarki, graficy komputerowi, kierownicy budowy, księgowi, szefowie kuchni, kierowcy samochodów ciężarowych oraz blacharze i diagnostycy samochodowi – między innymi w tych zawodach będzie najłatwiej znaleźć pracę w tym roku w Małopolsce. Takie wnioski płyną z opublikowanego właśnie Barometru zawodów, opracowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Podziel się

Badania wykazują, że w powiecie wadowickim może wystąpić najwięcej zawodów deficytowych (podobny problem dotyczy powiatu krakowskiego, wielickiego i Nowego Sącza).

Barometr zawodów prognozuje możliwość znalezienia zatrudnienia w różnych branżach. Dzieli je na trzy grupy: zawody deficytowe (w których będzie odczuwalny niedobór pracowników), zawody nadwyżkowe (w których liczba chętnych do pracy będzie przewyższać liczbę ofert) oraz zawody zrównoważone.

W najbliższych miesiącach w Małopolsce może brakować pracowników w branży budowlanej.  Pracodawcy mogą mieć również problemy z zatrudnieniem kierowców (samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych, autobusów), spedytorów i logistyków, diagnostów, blacharzy i lakierników. Niedobory pracowników będą dotyczyć części zawodów produkcyjnych, m.in. operatorów obrabiarek skrawających, stolarzy, masarzy i przetwórców ryb, krawców i pracowników produkcji odzieży. Na brak pracy nie będą narzekać lekarze oraz pielęgniarki i położne, a także graficy komputerowi oraz programiści, projektanci i administratorzy baz danych. Zawodem trwale deficytowym jest zawód samodzielnego księgowego, natomiast po raz pierwszy od początku badania w deficycie znaleźli się fryzjerzy.

W niektórych zawodach, takich jak fryzjer, kucharz czy mechanik samochodowy występuje duży deficyt kandydatów, pomimo dużej liczby absolwentów szkół zawodowych. W przypadku techników problemem jest głównie niewystarczający wymiar praktyk zawodowych, natomiast w zasadniczych szkołach zawodowych – ich niska jakość i niedostosowanie do potrzeb rynku pracy, w związku z czym absolwenci nie posiadają umiejętności atrakcyjnych dla potencjalnych pracodawców.

Na przeciwległym końcu skali znajdą się osoby wykształcone w najpopularniejszych zawodach: socjologowie i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, filozofowie, politolodzy i kulturoznawcy, specjaliści ds. rolnictwa i leśnictwa oraz nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących. Duże nadwyżki wystąpią wśród absolwentów techników – przede wszystkim o profilu ekonomicznym, gastronomicznym oraz turystyczno-hotelarskim.

źródło:
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
malopolska.pl

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content