Przejdź do treści

Zaproszenie na wyjątkowy koncert

Kultura, 09 listopada 2022 07:37

Stowarzyszenie Orkiestra Dęta OSP w Roczynach serdecznie zaprasza na Koncert PAPIESKO
-PATRIOTYCZNY, który odbędzie się w najbliższą sobotę 12 listopada o godzinie 18:40 (Po Mszy Świętej o godzinie 18:00) w Kościele Parafialnym pw. Św. Macieja w Andrychowie.

W programie Koncertu usłyszycie Państwo m.in. ulubione piosenki Papieża Polaka Jana Pawła II i utwory związane z Nim m.in.: Leć Muzyczko, Abba Ojcze, Barka, Moje Miasto Wadowice, Nie zastąpi Ciebie nikt, Pieść o Janie Pawle II, Nie lękajcie się, Gaude Mater Polonia, Takie jest prawo Miłości, Wśród tylu dróg, Święty Uśmiechnięty (Taki Mały, Taki Duży) oraz inne ciekawe aranżacje religijne i klasyczne na Orkiestrę.

W II części zespół zaprezentuje utwory, które były wykonywane podczas pożegnania przez Orkiestrę
z Roczyn m.in. Kardynała Karola Wojtyłę w 1978 roku w Roczynach – „Marsz Podhalański”, a później Papieża Jana Pawła II w Wadowicach w 1999 roku – „Góralu czy Ci nie żal”, jak również na Lotnisku Balice w Krakowie w 2016 roku Papieża Franciszka –„My Way” i Hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni Miłosierni”.

W trakcie Koncertu będą przytaczane fragmenty nowo wydanej Publikacji o Orkiestrze z Roczyn, które są wspomnieniami z tych wspaniałych chwil ze spotkań Muzyków z Roczyn z Papieżem Janem Pawłem II
i Papieżem Franciszkiem.

Natomiast w części finalnej Orkiestra z Roczyn wykonana znane pieśni i utwory patriotyczne nawiązując
do obchodów Święta Odzyskania Niepodległości tj.: Rozkwitały pąki białych róż, Hej, hej ułani, Rota, Warszawianka, O mój rozmarynie, Przybyli ułani, Czerwone maki na Monte Cassino, Marsz Polonia, Szara Piechota, Serce w plecaku, Mury, Powstanie 44, Ojczyzno Ma, Wierzby Płaczące, Hej Sokoły, Dziewczyna
z Granatem, Żeby Polska była Polską i Wiązanka Pieśni Żołnierskich.

Wszystko w towarzystwie znakomitych Solistek. Zapraszamy do wspólnego śpiewania i przeżywania duchowej, muzycznej uczty!

Koncert będzie podsumowaniem 150-lecia Orkiestry, Jej olbrzymich ostatnich osiągnięć, nagrania płyty CD i DVD oraz zaprezentowana zostanie nowo wydana Kronika z okazji Jubileuszu jednej z najstarszych Orkiestr w Polsce składająca się z ponad 320 stron z wieloma zdjęciami.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach realizacji zadania publicznego.

Przypomnijmy, że Muzycy z Roczyn w 2021 roku zdobyli najwyższe nagrody podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych ZŁOTA TRĄBKA Kozy, Bielsko-Biała. Orkiestra Dęta z OSP w Roczynach pod batutą Romana Marczyńskiego otrzymała „Złoty Dyplom” w Konkursie Estradowym,
a w Konkursie o Puchar Starosty Bielskiego zdobyła również Złoty Dyplom. To podwójne, najważniejsze osiągnięcie w jednym roku w ponad 150-letnej działalności Orkiestry w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr.

Natomiast w Finale 43. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu wystąpiło 28 NAJLEPSZYCH ORKIESTR Z MAŁOPOLSKI wyłonionych w eliminacjach, w którym Stowarzyszenie Orkiestra Dęta OSP w Roczynach zdobyła I MIEJSCE! Orkiestra z Roczyn była zakwalifikowana w kategorii orkiestr działających przy domach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych oraz orkiestry zakładowe.

Przy Orkiestrze działa również Młodzieżowa Szkółka gry na instrumentach dętych. Chętnych zapraszają
do nauki, a później do wstąpienia w szeregi muzycznych formacji działających przy Stowarzyszeniu. Orkiestra liczy 45 osób. Zapewnia oprawę muzyczną prawie wszystkich uroczystości państwowych, patriotycznych, gminnych, kościelnych na terenie gminy Andrychów. Często występuje również na terenie powiatu wadowickiego i w sąsiednich powiatach. Zespół występował poza granicami Polski m.in. na Ukrainie, w Niemczech oraz w Holandii. W 2010 roku zostało założone Stowarzyszenie Orkiestra Dęta OSP w Roczynach, którego Prezesem został Zbigniew Janosz.

W swoim repertuarze Orkiestra posiada utwory klasyczne, rozrywkowe, popowe, jazzowe, znane z radia
i telewizji, jak również utwory tradycyjne o charakterze wirtuozowskim z repertuaru Vlado Kumpana, polki, marsze. Orkiestrę Roczyny często możemy usłyszeć w radiu RMF FM w piątki o godzinie 14:00 na rozpoczęcie programu „Lepsza połowa Dnia”.

Bandleaderem, Kapelmistrzem Orkiestry jest Jej wychowanek, trębacz, znany pedagog muzyczny mgr Roman Marczyński. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym – Muzyka Współczesna i Jazz. Jego przygoda z muzyką nie kończy się jednak na Orkiestrach, współpracuje On m.in.
z eM Bandem Orkiestrą Rozrywkową Miasta Jaworzno, Grzybowski Big Band, Big Bandem Małopolskim, Big Silesian Band, Siemion Big Band oraz z Big Bandem Akademii Muzycznej w Krakowie.
Jest nauczycielem gry na trąbce w Szkole Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej oraz instruktorem Orkiestry w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Współpracuje również z Teatrem Witkacego w Zakopanem. Uczestniczył w Koncercie pod kierunkiem Adama Sztaby podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, a także w I edycji Wodecki Twist Festival pod batutą Krzysztofa Herdzina.

Przy Stowarzyszeniu Orkiestra Dęta OSP w Roczynach działa wiele formacji muzycznych m.in. BIG BAND, DECHOVKA, BRASS BAND, TRUMPET BAND i DRUM BAND.

Podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych również „Złoty Dyplom” zdobył zespół „Roman Marczyński Big Band” oceniany w Konkursie Orkiestr o Puchar Starosty Bielskiego. Roman Marczyński Big Band zdobył także Złoty Dyplom w Konkursie Estradowym. Roman Marczyński Big Band otrzymał w tych dwóch konkursach maksymalna ilość pkt tj. 100 pkt i wygrał dosłownie wszystko zdobywając najwyższe trofea: 2 krotnie 1 Miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Bielsko-Biała i drugi Puchar Starosty Bielskiego.

Natomiast w 43. Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „ECHO TROMBITY” w Nowym Sączu w kategorii Big Bandów zespół Roman Marczyński Big Band zdobył także I miejsce i wystąpił, jako Laureat podczas Koncertu My, Małopolanie!

Zapraszamy na stronę internetową Orkiestry: www.orkiestra.roczyny.pl , która prowadzona jest na bieżąco
od 2008 roku lub na konto na Facebooku: https://www.facebook.com/OrkiestraRoczyny I kanał na Youtube: https://www.youtube.com/user/OrkiestraOSPRoczyny/

Kontakt: Dyrygent Roman Marczyński: 535-777-414

Materiał nadesłany przez Stowarzyszenie Orkiestra Dęta OSP w Roczynach

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content