Przejdź do treści

„Zapobieganie nadwadze i otyłości wśród mieszkańców województwa małopolskiego”.

Informacje, 13 maja 2022 12:35

Czujesz, że masz kilka kilogramów za dużo? Chcesz poprawić swoje samopoczucie, zmienić nawyki żywieniowe, wzmocnić swoje mięśnie i zadbać o właściwą sylwetkę? Chcesz przełamać barierę i zmienić swój tryb życia? Jeśli spełniasz kryteria kwalifikacji, to Odważ się na zdrowie! – zgłoś się do uczestnictwa w Programie, który realizuje Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach.

Dane statystyczne niestety pokazują, że otyłość stała się chorobą cywilizacyjną. Z każdym rokiem zapada na nią coraz więcej osób, w coraz młodszych grupach wiekowych. Jak doskonale wiemy, nadwaga czy otyłość nie stanowi jednie problemu natury estetycznej. Głównym zagrożeniem, jest rozwój chorób przewlekłych takich jak cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, udar mózgu oraz choroby układu ruchu. Można temu zapobiec!

Gorąco zachęcamy, aby dbać o swoje zdrowie poprzez działania profilaktyczne w postaci zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Wszystkich zainteresowanych i spełniających kryteria kwalifikacji zapraszamy do udziału w programie.

Celem Programu jest poprawa stanu zdrowia uczestników poprzez redukcję masy ciała u osób ze stwierdzoną nadwagą i otyłością, a przez to zapobieganie chorobom przewlekłym. W ramach Programu przewidziane są konsultacje z dietetykiem oraz psychologiem, zajęcia rehabilitacyjne na basenie i sali rehabilitacyjnej, a także utworzenie dietetycznego punktu konsultacyjnego.

Czas realizacji programu to okres od mają do grudnia 2022 roku. Wstępna rekrutacja uczestników potrwa do 15 czerwca. Kwalifikacja do Programu będzie prowadzona we współpracy z lekarzami Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz poradniami specjalistycznymi (diabetologicznymi, kardiologicznymi, pulmonologicznymi, wad postawy, chorób metabolicznych oraz rehabilitacyjnymi).

Do Programu mogą być zgłaszane osoby ze zidentyfikowanymi czynnikami ryzyka, najbardziej narażone na rozwój chorób cywilizacyjnych i spełniające określone w programie kryteria:

a) kryteria włączenia

Wiek: od 18 do 60 lat w przypadku kobiet i od 18 lat do 55 lat w przypadku mężczyzn.

Takie określenie kryterium wieku uzasadnione jest występowaniem u takich osób umiarkowanego lub niskiego ryzyka chorób przewlekłych oraz możliwością uzyskania najlepszego efektu profilaktycznego bez użycia farmakoterapii.

BMI ≥ 25 kg/m2 i  45kg/m2

b) kryteria wykluczenia

 • cukrzyca wymagająca farmakoterapii,
 • ciężkie, niepoddające się leczeniu nadciśnienie tętnicze,
 • zdiagnozowana choroba niedokrwienna serca,
 • niewydolność krążenia,
 • niedoczynność lub nadczynność tarczycy niewyrównana,
 • choroba /zespół Cushinga,
 • zaburzenia psychotyczne,
 • padaczka,
 • sterydoterapia doustna
 • dysfunkcja układu ruchu uniemożliwiająca wykonywanie ćwiczeń.

Zgłoszenia będą przyjmowane:

 • pod adresem e-mail: ppsrejestracja@zzozwadowice.pl
 • telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 14:00 numerami telefonów: 797 700 379; 571 324 953

Zgłoszone osoby wezmą udział w procesie kwalifikacyjnym, który składa się z trzech wizyt
z lekarzami ZZOZ w Wadowicach. Przeprowadzone podczas wizyt badania i pomiary będą podstawą do ostatecznego włączenia do Programu. Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników, prosimy o jak najszybsze dokonywanie zgłoszeń. W przypadku osiągnięcia wymaganej liczby pacjentów przed planowanym terminem zakończenia rekrutacji późniejsze zgłoszenia nie będą przyjmowane.

Program realizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. 

Źródło: ZZOZ Wadowice

Podziel się
Skip to content