Przejdź do treści
Reklama

Zanim pójdą spać

Informacje, 29 listopada 2021 14:44

Jeśli zobaczycie taką budkę w parku, to pozostawcie ją w spokoju. To zimowy domek dla jeży. A jeśli macie ogródek, sami zadbajcie o „wasze:” jeże – są sympatyczne i pożyteczne.

Budki zakupił Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego i ma zamiar ustawić je w parku. Posłużą jeżom do przetrwania zimy, bo te kolczaste stworzenia przesypiają ten trudny dla nich okres, a to długie pięć miesięcy. W tym czasie temperatura ich ciał spada do 10 stopni, a bicie serca bardzo zwalnia. Podczas snu ich organizm odżywia się tylko zgromadzonym tłuszczem.  

Jeż jest największym ssakiem owadożernym w Polsce. Głównym składnikiem jego diety są robaki ziemne, ślimaki i owady. Podczas porządków w ogródkach należy uważać, aby nie zrobić krzywdy jeżom lub nie zniszczyć ich legowiska. Jeże są bowiem nie tylko sympatyczne, ale i pomocne w zwalczaniu szkodników roślin, licznych owadów a także ślimaków. 

– Choćby dlatego, że jeży jest coraz mniej powinniśmy o nie dbać i pomagać, aby bezpiecznie i w spokoju przetrwały zimę – mówi biolog Jan Zieliński. – Ważne jest też, aby te domki były jak najdalej od dróg. Każdy z nas nie raz widział rozjechanego jeża.

Do włączenia się w akcję urzędnicy i przyrodnicy zachęcają także innych. Każda osoba mająca ogródek lub działkę, może pozostawić w kopczyku opadłe liście oraz gałęzie. To dla jeży doskonałe miejsce na zimowy sen. Można też samemu zbudować domek hibernacyjny, który będzie schronieniem dla jeży nie tylko w okresie zimy. n

Podziel się
Skip to content