Przejdź do treści

Zagórnik: Święto plonów jak należy

Kultura, 10 września 2022 23:38

Od przejścia barwnego korowodu sprzed remizy OSP do kościoła rozpoczęły się sobotnie (10 września) dożynki gminy Andrychów, których gospodarzem był Zagórnik. I była to impreza bardzo udana.

Wszyscy początkowo spoglądali w niebo, ale akurat do godzin wieczornych pogoda wbrew prognozom dopisała. Momentami nawet pokazywało się słońce. Po zmroku pojawił się deszcz. Tegoroczne hasło przewodnie imprezy to „Z szacunku do chleba”. W kościele odbyła się okolicznościowa msza koncelebrowana przez dziekana dekanatu Andrychów ks. Stanisława Czernika oraz proboszczów z Zagórnika ks. Stanisława Wilkołaka i Rzyk ks. Krzysztofa Moskala. W zagórnickiej świątyni można było posłuchać miejscowego chóru „MISERICORDIAS DOMINI”. Po nabożeństwie wystąpiła szefowa Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Czesława Wojewodzic, która opowiedziała o tradycjach dożynkowych. Niejako odtwarzając te zwyczaje starostowie tegorocznego święta plonów Anna i Paweł Nowakowie przekazali gospodarzowi czyli burmistrzowi Tomaszowi Żakowi chleb wypieczony z tegorocznego zboża. Andrychowski włodarz otrzymał też okazały wieniec dożynkowy. Potem impreza przeniosła się na plac przed kościołem. Było wzruszająco z akcentami ukraińskimi. Goście z obwodu lwowskiego oraz czerniowieckiego, w tym były burmistrz partnerskiego miasta Storożyńca Jarosław Bartosz dziękowali władzom Andrychowa za pomoc niesioną w czasie napaści Rosji na Ukrainę. Wspomniano m.in. o darach dla lwowskiego Szpitala nr 3. Ukraińcy przekazali burmistrzowi i przewodniczącemu Rady Miejskiej Romanowi Babskiemu listy dziękczynne od żołnierzy, dyplomy i upominki. Tomasz Żak dostał również symboliczny paszport ukraiński. Z kolei burmistrz wręczył przedstawicielom wszystkich OSP specjalne listy podpisane przez siebie oraz konsula Ukrainy w Krakowie, które były wyrazem podziękowania za wkład na rzecz wsparcia walczącej Ukrainy.

A potem dożynkami zawładnęli artyści. Jako pierwsi na scenie pojawili się muzycy z orkiestry dętej w Roczynach, po nich Zespół Pieśni i Tańca Andrychów. Oklaskiwano także zespół Servoos Family, którego „głową” jest dyrektor CkiW Leszek Ścibik. Ostatnim akordem zagórnickiej imprezy była zabawa taneczna i to mimo deszczu, który nie zniechęcił uczestników. Działały cały czas bufety, przygotowano także atrakcje dla dzieci. Na dożynkach pojawili się parlamentarzyści – senator Andrzej Pająk i posłowie Marek Polak oraz Marek Sowa. Władze powiatowe reprezentowała wicestarosta Beata Smolec. I trzeba odnotować spore zaangażowanie organizatorów dożynek tj. zagórnickiej Rady Sołeckiej, miejscowej parafii, radnego Pawła Łysonia, Koła Gospodyń Wiejskich i OSP w Zagórniku oraz Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z siedzibą w Andrychowie. Wsparcie organizacyjne zapewniło już tradycyjnie Centrum Kultury i Wypoczynku.

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content