Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Zagórnicka kaplica jak nowa

Informacje, 24 stycznia 2020 12:07

23 stycznia po południu odbyła się poinwestycyjna wizytacja XIX-wiecznej kaplicy w centrum Zagórnika. Obiekt przeszedł gruntowną renowację.

Podziel się

Zabytek oglądali i o efektach prac remontowych rozmawiali burmistrz Tomasz Żak, zastępca burmistrza Wojciech Polak, radny Paweł Łysoń oraz współgospodarz świątyni proboszcz zagórnickiej parafii Stanisław Wilkołak. Obiekt jeszcze kilka lat temu był w złym stanie. Nie brakowało nawet opinii, że może warto go zburzyć. Stało się inaczej. Jak przekonuje burmistrz Tomasz Żak, gmina Andrychów nie ma zbyt wielu zabytków, dlatego należy starać się o zachowanie każdego takiego i władze gminy zaproponowały parafii, że pomogą w odrestaurowaniu kaplicy. Odbyło się to w dwóch etapach – najpierw przeprowadzono odwodnienie i poddano renowacji część zewnętrzną a potem wnętrze. Nieocenione zasługi miał w tym zakresie nieżyjący już sołtys i radny Roman Prystacki. Inwestycja kosztowała ponad 1,5 miliona złotych z udziałem środków pozyskanych z Unii Europejskiej. Jak dowiedzieliśmy się od radnego Pawła Łysonia, przez pięć lat obiekt pozostanie we władaniu gminy.
Ksiądz proboszcz zapowiedział, że świątynia ożyje. Będzie można na przykład tu wziąć ślub albo ochrzcić dziecko. Podczas spotkania ustalono też wstępne założenia dotyczące tegorocznych, gminnych dożynek, których gospodarzem będzie właśnie Zagórnik.
jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama