Przejdź do treści

Zachowaj rozsądek, gdy w telefonie usłyszysz, że „Twoje oszczędności są zagrożone”

Informacje, 07 lipca 2023 10:14

Mieszkaniec powiatu oświęcimskiego w słuchawce telefonu usłyszał, że hakerzy współpracujący z pracownikami banku, używając jego danych, próbują wypłacić oszczędności z jego konta. Z taką informacją zadzwonił do niego oszust podający się za prokuratora. Mężczyzna stracił 150 tysięcy złotych, a ponadto na jego nazwisko zaciągnięty został kredyt na 60 tysięcy złotych.

Wczoraj (6.07.2023) oświęcimscy policjanci zostali powiadomieni przez 76-letniego mieszkańca powiatu oświęcimskiego o oszustwie. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że na jego telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna i podał, że jest prokuratorem prowadzącym śledztwo w sprawie pracowników banku, którzy współpracując z hakerami okradają konta klientów. Oszust przekazał również, że jedyną możliwością ocalenia pieniędzy jest przelanie ich na inne bezpieczne konto prokuratury. Następnie oszust poinstruował pokrzywdzonego, aby podał wszystkie dane do konta oraz aby akceptował transakcje przychodzące na telefon komórkowy.

Kiedy pokrzywdzony zaczął podejrzewać, że to oszustwo pojechał do swojego banku gdzie dowiedział się, że z jego konta zniknęło 150 tysięcy złotych, a ponadto został zaciągnięty kredyt w wysokości 60 tysięcy złotych.

Policjanci apelują o ostrożność. Hakerzy wykorzystują różne sposoby, aby dostać się do pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych. Policjanci apelują o ostrożność w chwili, gdy na telefon dzwoni osoba podająca się za policjanta, prokuratora czy pracownika banku informując, że konto zostało przejęte przez hakerów, którzy próbują skraść pieniądze lub zaciągnąć na nas kredyt.

Niezależnie od tego z jakiego numeru ta osoba dzwoni, a także niezależnie od tego za kogo się podaje, każdą taką telefoniczną wiadomość należy traktować jako próbę oszustwa. W takiej sytuacji najlepiej rozłączyć się i samemu zadzwonić na infolinię banku lub pojechać do placówki bankowej, w celu powiadomienia o otrzymanej informacji, a także upewnienia się, że konto nie jest zagrożone.

Źródło: KPP w Oświęcimiu

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content