Przejdź do treści

Za tydzień ruszają policyjne działania pt. Bezpieczna droga do szkoły

Informacje, 28 sierpnia 2023 16:11

Przed nami ostatni tydzień wakacji. Po nim uczniowie wracają do szkolnych ławek. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowych, należy spodziewać się większego ruchu zarówno samochodów, jak i pieszych. Aby ten czas dla wszystkich minął bezpiecznie policjanci prowadzić będą działania „Bezpieczna droga do szkoły”.

Policjanci ruchu drogowego już od kilku tygodni przygotowują się do powrotu dzieci i  młodzieży do szkół. Aby uczniowie mogli bezpiecznie dojść do szkoły, a po zakończeniu lekcji wrócić do domu, mundurowi sprawdzają stan dróg, przejść dla pieszych i oznakowań w rejonie wszystkich miejscowych placówek edukacyjnych. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kierują pisma do zarządców dróg z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości lub o uzupełnienie oznakowania.

Z kolei od 4 września policyjne patrole pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego, zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Ponadto policjanci w pierwszych tygodniach września odwiedzą w szkołach podstawowych pierwszoklasistów, dla których rozpoczyna się nowy okres w życiu. Aby był bezpieczny, stróże prawa wspólnie z dziećmi omówią i wybiorą najwłaściwsze sposoby zachowań, zarówno na drodze, jak i w miejscu zamieszkania, placu zabaw, a także w kontakcie z osobami obcymi. Wskażą zagrożenia oraz sposoby pozwalające na ich uniknięcie.

Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole ale też na drodze.

Jeśli odwozisz dzieci, młodzież do szkoły pamiętaj o:

  • korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących;
  • zatrzymaniu swojego pojazdu w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię;
  • zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu.

Apelujemy też do rodziców, aby odpowiednio przygotowali swoje pociechy na ten ważny dla nich moment z życiu. Rozmawiajmy ze swoimi dziećmi i uczulmy je na sytuacje, które mogą im się przydarzyć w drodze do i ze szkoły. 

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

Źródło: KPP w Żywcu

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content