Przejdź do treści
Reklama

Z prezesem „Chałupy” o tragicznej wyprawie

Informacje, 11 stycznia 2022 10:44

Jeszcze w ubiegły poniedziałek (3 stycznia) był w siedzibie PTTK „Chałupa”. Dyskutowano, jak to najczęściej bywa, o górach. Teraz nie ma go – Michała Kruczały - wśród nas. Mówił o nim i jego towarzyszach wyprawy prezes „Chałupy” - Wiesław Ogórek, gość porannej audycji Radia Andrychów.

Tatry

Przypomnijmy, iż trójka mieszkańców gminy Andrychów tj. wspomniany Michał Kruczała oraz Aleksander Kowalczyk i Adam Wnęczak, pasjonaci gór, w miniony weekend zginęli po słowackiej części Tatr zdobywają najwyższy szczyt – Gerlach. Sprawę badają słowaccy śledczy, ale też postępowanie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Michał Kruczała był wiceprezesem koła PTTK „Chałupa”. – Całą prawdę oni zabrali ze sobą – mówił Wiesław Ogórek. – Wśród nich amatorów nie było. Oni nie poszli na żywioł. Prezes koła przypomniał dokonania całej trójki, która nie raz zdobywała wysokie szczyty w trudnych warunkach. Michał Kruczała nie był ryzykantem, wiedział kiedy zawrócić. W tym konkretnym przypadku nie wiadomo, czy mogli się cofnąć. Warunki pogodowe uznać należy za średnio korzystne, ale ze względu na lód przyczepność nie była dobra. Podczas ostatniej rozmowy telefonicznej Aleksander Kowalczyk sygnalizował znajomemu, że jednak warunki są gorsze niż się początkowo spodziewano i dlatego nastąpi opóźnienie w realizowaniu programu wyprawy. Całość rozmowy z prezesem Wiesławem Ogórkiem można odsłuchać tutaj.

Trwa też zbiórka pieniężna na rzecz żony i córek Adama Wnęczaka. Szczegóły zob. tutaj.

Oprac. jd Fot. Horská záchranná služba

Podziel się
Skip to content