Przejdź do treści

Z pasji do fizyki

Informacje, 18 maja 2023 10:22

Uczeń andrychowskiego LO im. Marii Skłodowskiej-Curie – Łukasz Żmij (3a) został finalistą X Ogólnopolskiego Konkursu "Poszukiwanie Talentów" organizowanego przez Polskie Towarzystwo Fizyczne.

W finale, który odbędzie się w Warszawie w dniach 26-27 maja br., o tytuł laureata konkursu powalczy z 32 uczniami szkół średnich z całej Polski. Gratulujemy Łukaszowi kolejnego sukcesu i trzymamy kciuki przed finałem.

W tym roku obchodzona jest X edycja konkursu, który jest dość wyjątkowym. Nie trzeba rozwiązywać zadań fizycznych, a raczej pokazać swoją fascynację fizyką i pięknem świata widzianym oczami fizyka. Uczestnicy robią fotografie, nakręcają filmy, piszą eseje o zagadnieniach fizycznych. Celem konkursu jest m.in. zainteresowanie dzieci i młodzieży szkolnej fizyką ze szczególnym uwzględnieniem tych dziedzin, w których pracował i miał osiągnięcia prof. Mieczysław Wolfke i zachęcenie ich do udziału w różnych formach twórczej aktywności.

Finał odbędzie się 26 i 27 maja w Warszawie. Tematami, które będzie miał do zaprezentowania w trzecim, ostatnim etapie uczeń andrychowskiego „ogólniaka” będą: obliczanie sprawności “pompy bąbelkowej”, wyznaczanie współczynników tarcia karton / drewno oraz wyznaczanie współczynnika załamania światła w oleju. Trzymamy kciuki za Łukasza i życzymy kolejnych sukcesów w dziedzinie fizyki i nie tylko! Opiekunem naukowym Łukasza jest Pan Piotr Toma.

Warto wspomnieć również o drugim uczniu z andrychowskiej placówki: Kacper Żaba (CKZiU, Andrychów) nie dostał się do finału, ale sama nominacja do II etapu to wielkie wyróżnienie.

Oprac. p Źródło: LO Andrychów, Polskie Towarzystwo Fizyczne

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content