Przejdź do treści

Z czuciem i z wiarą

Kultura, 24 listopada 2022 17:29

Adam Mickiewicz, pisząc „Ballady i Romanse”, utwór, który dał początek epoce romantyzmu, nie mógł nawet przypuszczać, że dwieście lat później, uczniowie I LO im. M. Skłodowskiej-Curie przeniosą go na scenę andrychowskiego Domu Kultury. A tak się właśnie stało.

W minioną środę (23 XI) odbyła się premiera widowiska zatytułowanego „Larwy” powstałego na kanwie mickiewiczowskich ballad. I nie ma wątpliwości, że jak nadkomplet publiczności, tak i pan Adam oklaskiwałby na stojąco aktorów oraz twórców spektaklu, i jak oni reagował entuzjastycznymi okrzykami. Czy rozpierałaby go duma, jak panią dyrektor LO Katarzynę Przebindę-Niemczyk? Nie mamy cienia wątpliwości, że tak. Bo spektakl wystawiony przez ponad trzydziestoosobowy zespół szkolnego teatru „C’est la vie” był niezwykle barwnym, także bogatym w efekty świetlne i scenograficzne widowiskiem, ale także duchowym przeżyciem, w którym spotkała się piękna, mickiewiczowska polszczyzna sprzed dwóch wieków z nowoczesnymi, audiowizualnym środkami przekazu, grana na żywo, wyjątkowa muzyka fortepianowa z poruszającym śpiewem oraz tańcem.

O wszystkie te efekty zadbali: Iwona Kaczmarek (scenariusz i reżyseria), Iwona Boba oraz Agnieszka Bok (scenografia, kostiumy), Michał Wódz (muzyka) oraz młodzi artyści – uczniowie I LO w Andrychowie.

W dniu dzisiejszym (24 XI) C’est la vie wystąpił ze swoim spektaklem przed kęcką publicznością, która szczelnie wypełniła tamtejszy Dom Kultury. Warto podkreślić, że projekt uzyskał wsparcie finansowe ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zrealizowany został przy współpracy z Fundacją Gotowi do działania (z siedzibą w Kętach).

Jadwiga Janus

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content