Przejdź do treści

X Konkurs Bukietów Zielnych za nami

Informacje, 14 sierpnia 2022 21:49

Pierwsze miejsce w Konkursie Bukietów Zielnych w kategorii osób fizycznych zdobyły w tym roku Aleksandra Zaręba oraz Panie z Klubu Seniora przy MBP w Andrychowie. W kategorii Kół Gospodyń Wiejskich tryumfowały Panie z KGW Sułkowice Bolęcina oraz KGW Zagórnik! Pozostali startujący otrzymali równorzędne wyróżnienia.

Jak co roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zorganizowało konkurs najpiękniejszych bukietów zielnych. Dziesiąta edycja wydarzenia odbyła się w hotelu Czarny Groń w Rzykach Praciakach w niedzielę – 14 sierpnia.

Ten wyjątkowy konkurs organizowany jest w związku z wielowiekową tradycją obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Celem tego rodzaju działań jest przypomnienie i przekazanie młodemu pokoleniu jakie obrzędy i zwyczaje funkcjonowały na naszym terenie oraz popularyzacja wiedzy o tradycji komponowania bukietów z ziół i kwiatów – połączenia piękna kompozycji kwiatowych, wiedzy o przyrodzie i właściwościach leczniczych roślin, które nas otaczają. Spotkanie poprzedziło wspólne śpiewanie Pieśni Maryjnych.

Licznie przybyłych gości, a byli wśród nich parlamentarzyści, samorządowcy, sponsorzy i przyjaciele Stowarzyszenia przywitała pani prezes SGW Czesława Wojewodzic. Pani prezes przypomniała też tradycję składania bukietów zielnych, jaka tworzyła się na polskiej wsi od setek lat w okresie dożynek i sierpniowego święta Matki Boskiej Zielnej.

W konkursie oceniano 42 bukiety. Były tak piękne i kunsztownie zrobione, że jury w składzie: Zofia Oboza, Stefania Matejko-Zaremba i Jarosław Skupień miało nie lada wyzwanie, aby wyłonić zwycięzcę.

Imprezie towarzyszył akompaniament zespołu Servoos. Organizatorzy zatroszczyli się również o podniebienia blisko 200 gości. Jurorki oceniło w sumie 42 bukiety, które zawierały wyłącznie rośliny pochodzące z miejscowych lasów, łąk i ogrodów. Wiele z nich zostanie jutro poświęcona podczas uroczystości kościelnych.

Zwyczaj święcenia bukietów wywodzi się z zamierzchłych czasów i związany jest z tym, że święto Wniebowzięcia NMP zbiegało się właśnie z czasem dożynek i zbiorów. Ludzie, chcąc podziękować Bogu za plony, które ofiarowała im ziemia, zanosili je do kościoła. Tradycja ta jest ciągle żywa, o czym najlepiej świadczy ilość wiernych z kompozycjami w Kościołach 15 sierpnia.

Poświęcone bukiety wierni przynoszą do domów i zasuszają. Mają one chronić domowników przed chorobami i przynosić błogosławieństwo rodzinie.

ap, Fot. Anna Piotrowska

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content