Przejdź do treści
Reklama
baner-reklamowy-Leroy-Merlin-oferty-pracy
Reklama

Wyższe mandaty za psa bez smyczy

Informacje, 06 kwietnia 2021 14:55

Puszczanie psa wolno, bez smyczy, np. w parku może cię kosztować więcej, niż mandat za przekroczenie prędkości – 250 zł. Od 10 kwietnia – czyli od najbliższej soboty – wchodzi w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien – czyli kar pieniężnych, jakie policjant może nam wlepić bez sądu.

agresywny-pies

Oto przykład dotyczący psów. Czytamy w nim, że za “niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia” policjant może nam wystawić mandat do kwoty 250 zł. Ale to nie koniec, bo jeśli nasz pupil zachowuje się w taki sposób, który można uznać za niebezpieczny (szczeka, atakuje lub straszy ludzi), a my nie zachowaliśmy „środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia” możemy dostać nawet 500 zł grzywny. Przepis ten odnosi się też do właścicieli domów, którzy nie zabezpieczą np. ogrodzenia, przez co pies wydostanie się na ulicę. W rozporządzeniu jest też sprecyzowane, co to są „środki ostrożności” – to smycz i kaganiec.

Przy okazji trzeba przypomnieć, że niektóre przepisy w tej samej kwestii mogą regulować gminy prawem lokalnym. Nowe taryfy mandatowe – we wspomnianym rozporządzeniu – dotyczą też zachowania porządku wokół posesji, a nawet utrzymywania przez przewoźników higieny w autobusach, busach czy pociągach. Ale o tym napiszemy osobno, gdy pojawią się szczegółowe cenniki. n

Podziel się
Reklama
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
gabinet dietetyczny-baner
Reklama
wydarzenia kulturalne baner
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Skip to content