Przejdź do treści
Reklama

Wystawa Szopek krakowskich Andrzeja Koska

Informacje, 29 listopada 2021 09:59

Od 1 grudnia do 15 stycznia 2022 w Galerii Sztuk"i" przy Urzędzie Miejskim w Andrychowie prezentowana będzie wystawa szopki krakowskiej andrychowianina, Andrzeja Koska.

Andrzej Kosek – krakowski szopkarz z Andrychowa
Urodzony w 1956 r. w Andrychowie, syn rodowitego krakowianina, Tadeusza Koska, który zaszczepił w nim miłość do szopek krakowskich. Od najmłodszych lat przyglądał się, jak ojciec buduje „szopki bożonarodzeniowe”. Od dwudziestu lat regularnie wykonuje szopki krakowskie, które zawsze znajdują swojego odbiorcę. W 2020 r. jedna z Jego szopek została zakwalifikowana i wystawiona podczas 78. Konkursu Szopek Krakowskich organizowanego przez Muzeum Miasta Krakowa. W wolnych chwilach pan Andrzej oddaje się swojej drugiej pasji, jaką jest wędkowanie – zawsze lubił bezpośredni kontakt z naturą.

Szopki krakowskie – bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia. Krakowskie szopkarstwo znajduje się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Szopka krakowska
W II połowie XIX wieku wykształciły się cechy architektoniczne wyraźnie odróżniające szopki wykonywane w Krakowie od innych. Wpłynęły na to wzorce zabytkowych krakowskich budowli: głównie kościołów. Stylowa różnorodność krakowskich zabytków dostarczała twórcom bogatego źródła inspiracji. Wykształciła się szopka w formie smukłej budowli z dominującymi wieżami. Twórcami tej oryginalnej formy byli murarze i pracownicy budowlani z przedmieść Krakowa: Krowodrzy, Zwierzyńca, Czarnej Wsi, Grzegórzek, Ludwinowa. Sezonowość ich zawodu, sprzyjała szukaniu dodatkowych źródeł zarobku w okresie jesienno-zimowym, kiedy prace murarskie nie są prowadzone. Wykonywali oni szopki w dwóch rozmiarach: małe, o figurkach nieruchomych – przeznaczone na sprzedaż, duże, będące przenośnymi teatrzykami przeznaczonymi do odgrywania przedstawień kukiełkowych – do obnoszenia po domach przez zespoły kolędnicze. Ten typ szopek jest całkowicie unikatowy i występował wyłącznie w Krakowie.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Patron medialny:
Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie

Szczegółowe informacje: GALERIA SZTUK”i”
ul. Rynek 14, 34-120 Andrychów
(Punkt Informacji Turystycznej)

W celu minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa prosimy o stosowanie się do obowiązujących zaleceń – wchodząc do Galerii Sztuk”i” pamiętaj o obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczką oraz zdezynfekuj ręce środkiem na bazie alkoholu (dostępny wewnątrz).

Źródło: CKiW w Andrychowie

Podziel się
Skip to content