Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Wystawa rzeźby w Parku Miejskim

Kultura, 03 sierpnia 2020 18:48

Podczas Sierpniowych Letnich Koncertów w Parku Miejskim organizowanych przez CKiW w Andrychowie prezentowana będzie wystawa rzeźby, której autorem jest Piotr Bies – polski rzeźbiarz, twórca instalacji, nauczyciel rzeźby i podstaw projektowania w ZSP im. Kenara w Zakopanem.

Swoją inspirację czerpię z głębokiego antyku, szeroko pojętej sztuki Mezopotamii i Egiptu. Lubię statykę i symetrię w rzeźbie, kryje się w niej majestat i uśpiona siła. Poza tym tajemnica i uspokojenie. Kiedy kilkukrotnie zwiedzałem Muzeum Sztuki Egipskiej w Turynie, pomiędzy wspaniałymi dziełami doznałem uczucia absolutnego wyciszenia, co zdarza się jedynie na bezludziu w górach lub w pustych świątyniach, znaczy w świątyniach pozbawionych nadmiaru ozdób, wypełnionych tylko echem kroków i niewyobrażalną ilością modlitw.

Fot. archiwum artysty

Piotr Bies – urodzony w 1961 r., absolwent PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem, Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, doktor sztuk pięknych AS w Szczecinie, nauczyciel rzeźby w Liceum Plastycznym im. A. Kenara w Zakopanem.

Zajmuję się rzeźbą, rysunkiem, malarstwem, teatrem i poezją. Po drodze zdarzyło mi się kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą, jak również kilkadziesiąt sympozjów rzeźbiarskich w Polsce, Europie i Nowej Zelandii razem.

Napisałem garść sztuk teatralnych, parę zostało zrealizowanych w Polskim Radio i teatrach tradycyjnych. Kilka tomików poezji, seria wykładów o sztuce. Jestem inicjatorem idei Karpackiej Akademii Sztuki, czyli instytucji opartej na tradycji artystycznej narodów zamieszkujących Karpaty. Byłby to powrót do literalnie rozumianego piękna, co szczególnie dziś jest potrzebne, gdy antysztuka i antykultura bazująca na skandalu i szokujących pomysłach, przy braku talentu, opanowała wszystkie czołowe galerie i uczelnie artystyczne.

Piotr Bies o swoich pracach

Oprac. p Fot. ZB

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content