Przejdź do treści

Wystawa rzeźb Jana Bednarza

Informacje, 07 listopada 2023 18:44

Od dziś w Galerii Sztuk”i” (ul. Rynek 14, Punkt Informacji Turystycznej) można oglądać wystawę rzeźb autorstwa JANA BEDNARZA, mieszkańca Wadowic zatytułowaną: Jasiek Diabełek rzeźbiarz.

Z diabłem za pan brat

Jan Bednarz to góral z dziada pradziada. Z miłością do gór się urodził. A smykałką do drewna „zaraził” dawno temu, w schronisku na Hali Kondratowej, w którym przez wiele lat gospodarzył. To tam zaczął rzeźbić. Ale nie dłutem, tylko kupionym na targu szewskim gnypem.
Spod jego ręki wychodzą barwne kapliczki, szopki, figurki świętego Franciszka i płaskorzeźby ukazujące okolice Wadowic. Ale najbardziej lubi rzeźbić postać diabła. Boruta, Rokita, Kusy – występuje w wielu ludowych podaniach przybierając różne imiona. Ale dla Jana Bednarza to przede wszystkim personifikacja zła, którego tak wiele jest w świecie i w nas samych. Wprawdzie jego diabły nie napawają lękiem, to bardziej niesforne łobuziaki, które „puszczają” do nas oczko i grają na instrumentach. Niektórzy z nich już dorośli i założyli diabelskie rodziny. Towarzyszące im diablice są ponętne jak namawiająca do grzechu mityczna Ewa.
Wykreowane przez Jana Bednarza postaci są mocno zbudowane i nieco przysadziste, kolorowe i radosne. Towarzyszą im smreki, ptaszki oraz szarotki – ulubiony przez Jana tatrzański kwiatek, który często tam widywał.
Mimo swoich osiemdziesięciu sześciu lat ciągle tworzy nowe rzeźby, a ostatnio nawet chwycił za pędzel!

Joanna Strzyżewska, 2023

Ekspozycja prezentowana jest do 21 grudnia 2023 r. w godzinach otwarcia Galerii Sztuki”i” (8.00 do 15.00). Wstęp wolny. Gorąco polecamy wybrać się do galerii!

Organizator: CKiW w Andrychowie

p Fot. Anna Płonka

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content