Przejdź do treści

Wystawa „Plakat przeciw wojnie” w krakowskim MCK

Informacje, 23 sierpnia 2023 18:23

25 sierpnia w średniowiecznych piwnicach MCK przy Rynku Głównym 25 w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy "Plakat przeciw wojnie", która potrwa do 14 września. Wcześniej wystawa prezentowana była w MDK w Andrychowie. Również w Krakowie ekspozycji towarzyszy instalacja fragmentów sprzętu wojennego przywiezionego z miasta partnerskiego Izium w Ukrainie oraz rzeźb Zbyszka Burego  artysty z Roczyn.

Wystawa to wyraz niezgody na atak rosyjski na Ukrainę, a także dowód na niezłomną postawę artystów z całego świata, którzy wypowiadają się przeciwko trwającemu konfliktowi.

Zaprezentujemy na niej 50 plakatów autorów z Ukrainy, Polski, Słowacji, Litwy, Niemiec, Armenii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii. Będą to prace twórców już uznanych, ale też młodych, wyróżniających się dojrzałością artystyczną.

Plakaty antywojenne nie tylko potępiają agresję, lecz także poruszają bolesne kwestie społeczne, odzwierciedlają skomplikowane interakcje człowieka ze światem, stanowią również dowód ukraińskiego patriotyzmu.

Temat wystawy stał się po 24 lutego 2022 roku jednym z najistotniejszych zagadnień we współczesnym świecie. „Plakat przeciwko wojnie”  jest również ponurym memento, dopiskiem do ekspozycji „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”, prezentowanej publiczności w MCK na przełomie 2021 i 2022 roku. Przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowie (NAMU), krakowska prezentacja została zakończona i odesłana do Kijowa kilka tygodni przed rosyjską napaścią. Jesienią 2022 roku MCK otworzyło także wystawę fotografii Justyny Mielnikiewicz, artystki dokumentującej życie codzienne Ukraińców w czasie wojny oraz skutki działań zbrojnych. Jej prace skupiały się przede wszystkim na ludzkim losie, prezentując zmiany, jakie przyniosła wojna oraz działania podejmowane, by ratować wspólnotę.

Kuratorzy: Olha Lukovska i Wojciech Pukocz

Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content