Przejdź do treści

Wystawa grupy NADSKAWIE w Wadowicach

Kultura, 18 października 2023 13:57

20 października (piątek) godz. 18:00 w holu teatralno-kinowym Wadowickiego Centrum Kultury odbędzie się otwarcie wystawy artystów grupy NADSKAWIE istniejącej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Wadowickiej.

Prace twórców będzie można zwiedzać w godzinach pracy WCK do 26 listopada 2023 r.

Grupę Nadskawie tworzą plastycy, których formalna edukacja przebiegała u schyłku PRL. To czwarte pokolenie artystów jest naturalną kontynuacją tradycji kulturalnych regionu. Członkowie grupy mają za sobą czas eksperymentowania i poszukiwań twórczych. Mieszkają i tworzą w izolacji od artystycznego blichtru i środowiskowego serwilizmu. Chociaż każdy z nich to indywidualność, łączy ich kulturowy rodowód, który miał niewątpliwie wpływ na sublimację artystycznej osobowości każdego z nich. Są autentyczni i wiarygodni, bo malarstwo nie jest ich źródłem utrzymania. Może dlatego prezentują twórczość dojrzałą, kreatywnie pogodną, skonkretyzowaną w formie, środkach i treści; twórczość postrzeganą emocjonalnie, dającą satysfakcję wrażliwości estetycznej odbiorcy. Obok mnogości nurtów we współczesnym malarstwie, tworzą galerię estetycznego spokoju i kolorytu prowincji: wsi i miasteczek, beskidzkich lasów bukowych, upalnych, żniwnych pejzaży czy zimowej ciszy Nadskawia, regionu który współtworzą.

Obecnie grupę NADSKAWIE tworzą: Zbigniew Bury, Urszula Dąbrowa, Grzegorz Giermek, Zbigniew Jurczak, Rafał Lenart, Ireneusz Młynarczyk.

Zapraszamy serdecznie!

Źródło: WCK w Wadowicach

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content