Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Wyniki VIII Konkursu “Bukiety na Zielną” 2020

Kultura, 17 sierpnia 2020 10:11

Piękna pogoda, 15 sierpnia 2020… Zwykle w tym czasie realizowany był fotoreportaż z pięknej imprezy Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Bukietów Zielnych. Od wielu lat gościliśmy w pięknych wnętrzach Hotelu&SPA w Czarnym Groniu.

W tym roku, dla bezpieczeństwa Gospodyń i Gości, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne w Polsce zdecydowano, że konkurs Bukietów Zielnych odbędzie się w wersji online. Zrezygnowano również z międzypokoleniowego, wspólnego zaplatania wianków, a kurs tworzenia bukietów zielnych ograniczono do uczestnictwa kilku osób.

Bardzo tęsknimy za wspólnym świętowaniem i radością z celebrowania świąt w gronie Gospodyń i Gości imprez, którzy zawsze bardzo licznie stawiali się na wszelkich tego rodzaju wydarzeniach.

Zdrowie – najważniejsze, dlatego bardzo serdecznie pozdrawiamy właścicieli Czarnego Gronia, naszych wiernych sponsorów, oraz bardzo liczne grono przyjaciół i dobroczyńców naszego Stowarzyszenia, którzy przez 20 lat działalności, razem z nami podtrzymywali piękne regionalne tradycje i działania prowadzone przez SGW. Pozdrawiamy również nasze wspaniałe Gospodynie, które swoją pracą co roku udowadniały, że piękno tradycji i ludowego rękodzieła nie może się znudzić, a wręcz przeciwnie – co roku zachwycały nas świeżym podejściem do tematu stroików, bukietów i potraw przygotowywanych na konkursy.

Już nie możemy się doczekać, aby podobnie jak w latach ubiegłych cieszyć się wspólnym przebywaniem w gronie wszystkich tych, którym nieobce są słowa lokalny patriotyzm, samorząd, tradycje, wspólnota – jednym słowem wszystkim, którym na dźwięk słów “nasza mała ojczyzna” coś w duszy gra!

Teraz, nawet bardziej niż zwykle ważnym jest, aby pamiętać o tych, co żyli przed nami, jakie mieli zainteresowania, co ich cieszyło, pamiętać o tym jakie mieli tradycje, zwyczaje i obyczaje. Izolacja od społeczeństwa, zamykanie się na kontakty z drugim człowiekiem nigdy nie były naszą domeną. Jako naród lubimy się bawić, przebywać razem, dzielić się doświadczeniami i radością.

Niestety, w tym roku nie możemy przedstawić Wam sprawozdania z imprezy konkursowej, dlatego też oprócz przedstawienia wyników konkursu online zapraszamy na wspomnienia z tego jak było kiedyś!

Przypominamy, że nasze działania konkursowe były możliwe dzięki dotacji przyznanej przez Urząd Miejski w Andrychowie w styczniu 2020 r. Wiemy dobrze, jak bardzo zmienił się otaczający nas świat od tamtego czasu. Program zakładał tradycyjne, piękne warsztaty międzypokoleniowe w Rzykach, realizację wieńca dożynkowego, konkursu Bukietów Zielnych w Czarnym Groniu, udział Gospodyń w dożynkach wojewódzkich i gminnych i wiele innych ciekawych działań. Rzeczywistość zweryfikowała nasze plany. Boimy się o zdrowie własne i najbliższych. Obecnie – 90% członkiń Stowarzyszenia to Panie, które ukończyły 60 lat. Aby nie narażać życia i zdrowia uczestniczek programu, a jednocześnie – bez względu na okoliczności wspierać i podtrzymywać lokalne tradycje SGW wystąpiło z prośbą do Urzędu Miejskiego w Andrychowie o mozliwość realizacji programu w innej formie – z wykorzystaniem internetu.

Na październikowym (2020) spotkaniu SGW Koła i Gospodynie, które uczestniczyły indywidualnie w konkursie otrzymają nagrodę.

Przypominamy, że w trakcie warsztatów, dzięki uprzejmości Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zrealizowano piękny film – będący opisem zwyczajów związanych z tradycją Bukietów Zielnych, ale też poradnikiem budowy bukietów, oraz tego, jak wielkie bogactwo ziół, owoców i kwiatów nas otacza. Bardzo dziękujemy za realizację!

Zapraszamy do obejrzenia!

Konkurs “Bukiety na Zielną” zorganizowano w związku z wielowiekową tradycją obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo – uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Celem tego rodzaju działań jest powrót do dawnych zwyczajów, a jednocześnie połączenie piękna kompozycji kwiatowych, wiedzy o przyrodzie i właściwościach leczniczych roślin, które nas otaczają.

Przez wieki w szczególne dni roku ludzie święcili w świątyniach bukiety zawierające zioła, kwiaty, zboża i warzywa. W naszym kraju najważniejszymi tego rodzaju świętami były oktawa Bożego Ciała, kiedy święcono wianki, oraz dzień Matki Boskiej Zielnej, kiedy święcono bukiety. Święta te uzupełniały się wzajemnie. Po Bożym Ciele święcono zioła kwitnące na początku lata, a na “Zielną” – te, kwitnące późnym latem. Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok, wierząc, że chronią od nieszczęść, choroby, pioruna. Wianki czasami wieszano na drzwiach, a bukiety z “Zielnej” wkładano za święte obrazy. Wierzono, że wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt.

Tworzenie bukietów ma również wymiar artystyczny. Przeplatające się różnymi kolorami kompozycje potrafią zachwycić nie tylko misternym kunsztem natury – wyglądem kwiatów i liści, ale też wydawanym przez nie zapachem.

Dzięki uprzejmości Sławomira Rusinka i jego córki Elżbiety Wisiorek konkurs przeprowadzany był w ostatnich latach w pięknym i nowoczesnym Hotelu Czarny Groń w Rzykach Praciakach.

Nieodłączną częścią konkursu były warsztaty tworzenia bukietów zielnych i wianków! Efekty były prezentowane podczas konkursu głównego.

Tak pięknie było w latach poprzednich, ale mamy nadzieję, że jeszcze niejeden konkurs Bukietów Zielnych zachwyci nasze oczy i ucieszy radością wspólnego przebywania!

W tym roku – mimo, że skromniej – to jednak bukiety zielne przygotowane na konkurs były równie piękne! Zapraszamy do lektury wyników i obejrzenia tegorocznych bukietów! VIII Konkurs za nami!

Poniżej przedstawiamy wyniki Konkursu “Bukiety na Zielną” 2020

Kategoria: Koła Gospodyń Wiejskich

Specjalne wyróżnienie: KGW Targanice

I miejsce:
KGW Zagórnik
KGW Andrychów
KGW Brzezinka Dolna
KGW Rzyki

II miejsce:
KGW Sułkowice-Bolęcina
Gospodynie z Frydrychowic
Gospodynie Gierałtowiczki
KGW Roczyny
KGW Sułkowice-Łęg

III miejsce:
KGW Targanice Dolne

Kategoria: Indywidualne bukiety

Specjalne wyróżnienie: Aleksandra Tatar

I miejsce:
Maria Babińska
Elżbieta Bojko
Zofia Łysoń

II miejsce:
Maria Penkala
Anna Szatan

III miejsce:
Elżbieta Bury-Bojkowska
Sabina Gibas
Zofia Kowalczyk
Aleksandra Zaremba

Źródło: SGW w Andrychowie

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content