Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Wyniki Konkursu “Bukiety na Zielną”

Informacje, 17 sierpnia 2021 09:42

Piękna wielowiekowa tradycja obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej sprawiła, że od lat Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje konkurs "Bukiety na Zielną".

Konkurs ma na celu powrót do zwyczajów oraz dbałość o szerzenie wiedzy o nazwach i zastosowaniu większości święconych roślin oraz połączenie modlitwy, piękna, wiedzy o przyrodzie i o właściwościach leczniczych roślin.

W konkursie uczestniczą Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu wadowickiego i oświęcimskiego. Uczestnikami  konkursu są również osoby fizyczne – gospodynie.

Przez wieki w określone dni w roku ludzie święcili w kościołach bukiety zawierające zioła, kwiaty, zboża i warzywa. W naszym kraju najważniejszymi takimi okazjami były oktawa Bożego Ciała, kiedy święcono wianki i dzień Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia) kiedy święcono bukiety. Święta te uzupełniały się wyśmienicie. Po Bożym Ciele święcono zioła kwitnące na początku lata, a na Zielną – te kwitnące późnym latem.

Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok, wierzono, że chronią od nieszczęścia, choroby czy pioruna. Wianki czasami wieszano na drzwiach, a bukiety z Zielnej wkładano za święte obrazy. Wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt.

Badając tradycję używania ziół w Polsce zauważono zanik wielu zwyczajów oraz wiedzy o nazwach i zastosowaniu większości roślin.  Znajomość tego, co, gdzie się święci, jak się nazywa i jak to używano, to klucz do miejscowej wiedzy zielarskiej.

Do najczęściej spotykanych przy święceniu gatunków należały: piołunkrwawnik, wrotyczdziurawiec, rumianekbratki polne miętę. Inne zioła kwitnące w tym czasie i wkładane do bukietów to maki, szałwia, macierzanka, wrotycz, koper, kminek, koński szczaw, boże drzewko, rozmaryn, melisa.

Do bukietów ziół dodawano również inne rośliny takie jak: zboża, marchew, jabłka, kwiaty.

Zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych

KATEGORIA: KOŁA GOSPODYŃ

I Miejsce:
KGW Roczyny
KGW Świnna Poręba
KGW Zagórnik

II miejsce:
Gospodynie Gierałtowiczki
Gospodynie Nidek
KGW Andrychów
KGW Bolęcina
KGW Brzezinka
KGW Głębowice
KGW Rzyki

KGW Sułkowice-Łęg
KGW Targanice Dolne
KGW Targanice Górne

KATEGORIA: GOSPODYNIE INDYWIDUALNE

I Miejsce:
Maria Pękala

Wyróżnienia:
Anna Szatan,
Danuta Kociuba,
Dorota Okrzos,
Elżbieta Bojko,
Monika Szymańska

Źródło: SGW w Andrychowie

Podziel się
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Reklama
Gospodarstwo-Dudek-w-Zagórniku-baner
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content