Przejdź do treści

Wygraliśmy

Informacje, 12 stycznia 2016 12:54

Najlepsze w Polsce oświetlenie – wręcz „godne naśladowania” – ma Gmina Andrychów. Tak brzmi uzasadnienie I Nagrody dla Urzędu Miejskiego w Andrychowie w konkursie na „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2015 r.” w kategorii „Za modernizację oświetlenia ulicznego na terenie gminy”.

Podziel się

W styczniowym wydaniu „Nowin” – jest ono w kioskach – pisaliśmy, że Gmina Andrychów została zakwalifikowana do ogólnopolskiego konkursu  na najlepiej oświetloną gminę i najlepszą w tym zakresie inwestycję. A komisja konkursowa specjalnie przyjechała do Andrychowa, aby zobaczyć, jak wyglądają andrychowskie ulice oświetlone nowymi LED-ami. 
Konkurs organizowany jest od 1998 r. przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. Jego celem  było propagowanie i nagradzanie najlepszych pod względem technicznym i ekonomicznym już zrealizowanych instalacji oświetleniowych. A Andrychów jest prekursorem, i to w skali kraju, wymiany oświetlenia sodowego na LED-owe. W naszej gminie wymieniono aż 2700 lamp! Zrobiono to za fundusze unijne w ramach Programu SOWA. Sprawa nie była łatwa, bo do tej pory nikt wcześniej nie przeprowadził takiej inwestycji. Tak więc na samym początku trzeba było podjąć umowę z TAURONEM na wieloletnią dzierżawę wszystkich punktów oświetleniowych, potem wybrać w przetargu firmę i rodzaj LED-ów, wreszcie w terminie dokonać nie tylko wymiany samych lamp, ale też całego, super nowoczesnego systemu sterowania tym oświetleniem. Wiele gmin – napiszmy to jasno – po prostu poległo w tych procedurach. Zresztą i tutaj inwestycja trwała, a przez urząd przechodziły kolejne kontrole – w sumie sześć. Byli też oponenci, widzący w tej inwestycji potencjalny przekręt i możliwość nieprawidłowości. Kwestionowano nawet tryb przetargowy… Koniec końców nie tylko udało się inwestycję doprowadzić do końca i wymienić oświetlenie, ale też osiągnąć wymierne tego efekty. Są to przede wszystkim oszczędności w rachunkach za energię – sięgające 50 procent! I jaśniejsze lampy. Teraz, dodatkowo udało się zdobyć nagrodę, o której piszemy.  
– Bardzo się cieszymy tą nagrodą, choć było to trudne zadanie – mówi burmistrz Tomasz Żak. – Wielokrotnie mówiliśmy na spotkaniach z mieszkańcami, jak skomplikowane jest to zadanie. Wiele osób nie wierzyło, że się uda. Tymczasem ta inwestycja już daje konkretne wyniki finansowe. A teraz ta nagroda jest dla nas dodatkową satysfakcją.
Na koniec trzeba napisać, że Andrychów stał się wzorem dla innych gmin. Już dziś z całej Polski płyną zapytania: „Jak to zrobiliście?”, „Pokażcie nam wasz plan, abyśmy mogli to zrobić u siebie tak samo jak wy”.
Wręczenie nagrody odbędzie się na uroczystej gali 27 stycznia w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie. 
man

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content