W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy poświęcony podsumowaniu kampanii społecznej „Ustal z Babcią hasło”. W akcję zaangażowało się 49 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Małopolski, łącznie 354 klasy.
W briefingu udział wzięli: inicjatorka akcji, I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, I małopolski wicekurator oświaty Artur Pasek oraz I zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie insp. Maciej Kubiak. Obecni byli uczennice i uczniowie wyróżnionych szkół, które w szczególny sposób zaangażowały się w realizację akcji.
Budujemy kulturę bezpieczeństwa
– Bezpieczeństwo Seniorek i Seniorów to odpowiedzialność całego społeczeństwa. Kampania „Ustal z Babcią hasło” pokazuje, że młodzi ludzie mogą być skutecznymi ambasadorami wiedzy i wsparcia dla swoich bliskich. Potwierdza to skala przedsięwzięcia – w akcję zaangażowało się 49 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Małopolski, łącznie 354 klasy, czyli ok. 7 tys. uczennic i uczniów. Współczesna edukacja nie ogranicza się wyłącznie do przekazywania wiedzy – to także przygotowanie młodych ludzi do odpowiedzialnego funkcjonowania w świecie nowych technologii. Dzięki zaangażowaniu uczniów małopolskich szkół budujemy kulturę bezpieczeństwa opartą na zaufaniu, edukacji i współpracy międzypokoleniowej. Cieszy nas, że stali się oni przewodnikami swoich rodzin w zakresie cyberbezpieczeństwa i ochrony przed zagrożeniami cyfrowymi – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
– Dziękuję Wam, ambasadorom akcji (…). Jestem przekonany, że w swoich środowiskach możecie się szczycić tym, że pomogliście Waszym babciom, dziadkom być może Waszym rodzicom, w tym, żeby było bezpieczniej – dodaje I małopolski wicekurator oświaty Artur Pasek.
– Inicjatywa kapitalnie wpisuje się w całe spektrum działania policji. Profilaktyka to ogromna część naszej codziennej pracy, a w ostatnich latach bardzo mocno się skupiamy na szeroko pojętym bezpieczeństwie seniorów (…). Każde takie przedsięwzięcie i udział instytucji jest niezwykle ważny, aby bezpieczeństwo, nie tylko wśród seniorów, ale też młodzieży, kształtować we wszystkich możliwych kierunkach. Każde zaangażowanie jest niezwykle cenne – mówi I zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie insp. Maciej Kubiak.










Ok. 300 seniorów rocznie pada ofiarą oszustwa
Akcja była odpowiedzią na ogólnopolską kampanię Departamentu Polityki Senioralnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „Rodzinne hasło”. Zwracała uwagę na zagrożenia związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym narzędzi sztucznej inteligencji, do podszywania się pod członków rodziny, tworzenia fałszywych komunikatów czy wyłudzania danych i pieniędzy.
Potrzebę edukacji i budowania świadomości w tym obszarze potwierdzają dane Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W minionym roku ofiarą oszustw popełnianych tzw. metodami „na legendę” (m.in. na wnuczka, na policjanta czy na prokuratora) padło 450 osób, które straciły łącznie ponad 14,2 mln zł. Wśród poszkodowanych było 313 seniorów w wieku 65 lat i więcej, a wartość poniesionych przez nich strat przekroczyła 10,1 mln zł. W 2024 roku odnotowano 451 takich przypadków, a łączne straty wyniosły niemal 19,8 mln zł, z czego prawie 16,7 mln zł dotyczyło osób w wieku 65+.
Szybka weryfikacja tożsamości rozmówcy
Istotnym elementem przedsięwzięcia było wypracowanie przez uczniów i ich rodziny tzw. hasła bezpieczeństwa – prostego, znanego wyłącznie najbliższym członkom rodziny kodu, który może pomóc zweryfikować autentyczność niepokojących telefonów lub wiadomości i uchronić seniorów przed próbami oszustwa.
– Naszą intencją było zachęcenie jak największej liczby rodzin do ustalenia między sobą prostego hasła bezpieczeństwa, np. nawiązania do wakacyjnej przygody lub ulubionej formy spędzania czasu – tłumaczy wicewojewoda Elżbieta Achinger.
Interaktywne mapy zwycięzców
W ramach kampanii uczennice i uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych poświęconych cyberbezpieczeństwu, poznawali mechanizmy działania oszustów oraz przygotowywali się do rozmów z seniorami na temat bezpiecznego korzystania z internetu i nowych technologii.
Zwieńczeniem akcji było rozwiązanie specjalnie przygotowanej krzyżówki dotyczącej cyberbezpieczeństwa oraz wyłonienie zwycięzców.
Szkoły, których co najmniej 75 proc. klas prawidłowo podało hasło będące rozwiązaniem krzyżówki, znalazły się na interaktywnej mapie zwycięzców kampanii.
– W gronie zwycięzców kampanii znalazło się 49 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Małopolski, m.in. z Alwerni, Biecza, Łącka, Libiąża, Krakowa, Myślenic, Oświęcimia, Sękowej i Szerzyn. Skala zaangażowania całych społeczności szkolnych pokazała, jak ważnym tematem jest dziś bezpieczeństwo seniorów w świecie nowych technologii. Akcja „Ustal z Babcią hasło” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem młodych ludzi, a liczba uczestników i jakość podejmowanych działań przerosły nasze oczekiwania – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Mapa klas zwycięskich szkół podstawowych (klasy 4-6): https://www.arcgis.com/apps/dashboards/6b1fd39e4c8247eabbc788d065c96111
Mapa klas zwycięskich szkół podstawowych (klasy 7-8): https://www.arcgis.com/apps/dashboards/0c829c58cc1f4c1e9713ce6e09bc880d
Mapa zwycięskich szkół ponadpodstawowych: https://www.arcgis.com/apps/dashboards/8d09fd3dea664dca9ce19543b999bbeb
Wyróżnione szkoły
I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, I małopolski wicekurator oświaty Artur Pasek oraz I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Maciej Kubiak wręczyli dyplomy przedstawicielom 10 wyróżnionych szkół, które w szczególny sposób zaangażowały się w realizację kampanii „Ustal z Babcią hasło”. Wśród wyróżnionych placówek znalazły się:
1. Szkoła podstawowa nr 164 im. bł. Franciszki Siedliskiej w Krakowie,
2. Szkoła Podstawowa im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kadczy,
3. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Jaworniku,
4. Szkoła Podstawowa nr 37 im. Juliana Tuwima w Krakowie,
5. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu,
6. Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki z Oddziałami Integracyjnymi w Modlnicy,
7. Szkoła Podstawowa nr 2 im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Wieprzu,
8. Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie,
9. Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej im. Gabriela Narutowicza w Krakowie,
10. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku.
Wspólna odpowiedzialność
– Dziękuję Kuratorium Oświaty w Krakowie, Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, wszystkim szkołom, nauczycielom, uczniom i rodzicom, którzy włączyli się w realizację tej inicjatywy. Dzięki takim działaniom budujemy świadomość zagrożeń cyfrowych, wzmacniamy więzi międzypokoleniowe i pokazujemy, że bezpieczeństwo seniorów jest naszą wspólną odpowiedzialnością – podkreśla I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.







