Przejdź do treści
Reklama
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021

Wpadł mi ptak… czyli historia dzięcioła

Informacje, 14 maja 2021 17:18

Dziś – 14 maja – do przychodni weterynaryjnej dra Andrzeja Zielińskiego zgłosił się kierowca audi, który złowił swym autem... dzięcioła. Ptak przeżył, trafi teraz do schroniska dla zwierząt leśnych w Mikołowie.

Historia jest absolutnie niezwykła. Kiedy wspomniany kierowca zjawił się w lecznicy, poprosił weterynarza, aby ten zobaczył coś w jego aucie. Już na ulicy okazało się, że pomiędzy plastikowymi prętami maskownicy na przedzie auta tkwi uwięziony ptak. Doktor Zieliński ostrożnie wyjął go z uwięzi i wtedy okazało się, że jest to młody dzięcioł zielony. To gatunek, jak każdego dzięcioła chroniony w całej Europie.

W lecznicy ptak dostał porcję leków wzmacniających, został sprawdzony, czy nie ma złamań, a po chwili zaczął latać po przychodni. Jeszcze dziś, w piątek – 14 maja – dzięcioł trafi do schroniska w Mikołowie, gdzie odwiezie go osobiście dr Andrzej Zieliński.

A w poniedziałek w porannej audycji Radia Andrychów będziecie mogli posłuchać osobistej relacji doktora o tym zdarzeniu. mn

Dzięcioł zielony
(Picus viridis)
rodzina: dzieciołowate

Długość ciała: 31-33 cm. Duży dzięcioł o zielonym wierzchu ciała i oliwkowoszarym spodzie. Na głowie u obu płci występuje czerwona czapeczka sięgająca do karku, okolica oka czarna, a samiec ma ponadto czerwony, czarno obwiedziony wąs. Żółty kuper jest dobrze widoczny w locie. Dzięcioł zielony w przeciwieństwie do innych dzięciołów rzadko bębni, natomiast często odzywa się donośnym pogwizdywaniem. Jest najbardziej naziemnym spośród naszych dzięciołów i chętnie odwiedza mrowiska, gdyż mrówki stanowią ważny składnik jego pokarmu. Zamieszkuje też najbardziej otwarte tereny zadowalając się tylko kępami lub szpalerami drzew wśród łąk i pól.

Źródło: ptaki.info

Podziel się
Reklama
miejsce na twoją reklame
Reklama
baner-Narodowy-Spis-Powszechny-2021
Reklama
miejsce na twoją reklame
Reklama
Reklama
Skip to content