Przejdź do treści

Wojciech Rajda powołany na konsultacje przez trenera kadry narodowej

Sport, 16 maja 2023 12:40

Łacińska maksyma mówi, że „Per aspera ad astra”, czyli przez trudy do gwiazd. O jej prawdziwości przekonuje się mieszkający w Sułkowicach-Łęgu Wojciech Rajda. Bramkarz Akademii Mistrzów Cracovia otrzymał właśnie powołanie od trenera bramkarzy reprezentacji Polski Andrzeja Dawidziuka na trzydniowe zgrupowanie do Bydgoszczy.

Na konsultacje, które potrwają od 19 do 21 maja zaproszonych zostało 16 bramkarzy z rocznika 2011, z których w dalszej fazie selekcji wyłoniona zostanie dziesiątka. Wojciech Rajda na to wyróżnienie pracuje już od siedmiu lat, gdyż piłkę nożną trenuje od piątego roku życia. – Początkowo występował jako obrońca. Na jednym z turniejów w drużynie zabrakło bramkarza i trener postawił na Wojtka. Był bardzo zadowolony z jego postawy i zaproponował mu, aby rozwijał się w tym kierunku. Przyznam, że nie byłem tym zachwycony, gdyż chciałem aby syn występował w polu, ale Wojtek nie tylko zaakceptował propozycję, a przy tym bronienie zaczęło mu sprawiać satysfakcję – mówi Jakub Rajda, tata nastolatka.

A na jak duże wyrzeczenia musi pozwolić sobie 12-latek najlepiej pokazuje jego tygodniowy rozkład zajęć. Od trzech lat sumienne trenuje już nie w Andrychowie, lecz w Krakowie, do którego dojeżdża pięć razy w tygodniu! Po lekcjach, prosto ze świetlicy, z rodzicem lub rodzicami kolegi wyrusza około 14.30 pod Wawel, w samochodzie jedząc i odrabiając zadania domowe. We dni treningi rozpoczynają się o 17.00 i trwają do 18.45. We wtorki Wojciech Rajda zostaje po zajęciach jeszcze na trening bramkarski z Marcinem Cabajem, który trwa do 20.15, więc w domu jest dopiero krótko przed 22.00. W piątki młody golkiper ma wyłącznie zajęcia dla bramkarzy, a w czwartki pracuje nad motoryką w Andrychowie. Dawkę pięciu treningów w tygodniu uzupełniają sobotnie lub niedzielne mecze, a nierzadko dwudniowe wyjazdy na turnieje. Właśnie tydzień po powrocie z Bydgoszczy sułkowiczanina czeka wylot do Londynu, gdzie jego drużyna zmierzy się między innymi z Chelsea i Northwich.

Na razie jednak Wojciech Rajda wyczekuje wyprawy do Bydgoszczy, w której ma być najpóźniej w piątkowe południe. – Na pewno ucieszyłem się z powołania. Zapewne będzie bardzo ciężko, ale będę miał okazję sprawdzić się na tle innych zawodników – mówi 12-letni Wojciech Rajda.

woc Fot. Akademia Mistrzów Cracovia

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content