Organizowanie podróży – sięgnij po sprawdzone wskazówki
W podróży nie może zabraknąć przede wszystkim niezbędnych dokumentów. To absolutna podstawa każdego wyjazdu, dlatego należy się kilkukrotnie upewnić, czy w bagażu nie brakuje żadnego z nich. W Polsce w miejscach publicznych można posługiwać się aplikacją mObywatel, aby przedstawić służbom swoje dokumenty. Warto pamiętać, że za granicą niekoniecznie będą one respektowane. Z tego względu zawsze należy mieć przy sobie dowód osobisty, ubezpieczenie, kluczowe numery telefonów oraz inne będące na liście wymaganych (np. wiza).
Wiza – kiedy trzeba ją wyrobić?
Wiza to dokument, który upoważnia do wjazdu do danego państwa. Kwestie prawne związane z wizami są dość skomplikowane. Przede wszystkim wiele zależy od tego, do jakiego kraju się wybieramy. W tradycyjnej formie wiza przybiera postać naklejki lub wpisu znajdującego się w paszporcie. Obecnie jednak coraz częściej wyrabia się wizy elektroniczne. Dzięki temu można mieć swobodny dostęp do nich za pomocą telefonu czy innego urządzenia mobilnego.
W ostatnich latach zaszło sporo zmian, Polacy nie zawsze muszą je mieć, wyjeżdżając na wakacje. Niemniej wielu z nas zadaje sobie pytanie wiza do Turcji – czy potrzebna? (https://www.ubezpieczeniaonline.pl). Ankara nie tylko zniosła taką konieczność, ale również pozwoliła na wjazd bez paszportu. Oznacza to, że Polacy mogą podróżować jedynie z dowodem osobistym. Inaczej jest w przypadku Egiptu, gdzie wciąż obowiązuje system wizowy. Dobrą wiadomością dla polskich podróżników jest możliwość wykupienia jej bezpośrednio na lotnisku.
Co istotne, wiza obowiązuje czasowo. Z tego względu należy ją regularnie odnawiać, jeśli jest wymaganym dokumentem w państwie docelowym. W wielu przypadkach kraj odstępuje od wiz, jeśli pobyt jest czasowy, a to znaczy, że trwa poniżej 90 dni. Wszystkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów w konkretnym państwie można znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz na stronach takich jak ta: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/wiza-kanada/583.html.
Ubezpieczenie w podróży – co powinno obejmować?
Udając się na wakacje, zazwyczaj planujemy podróże do dość odległych kierunków. Mowa nie tylko o ujęciu geograficznym, ale również kulturowym. Jadąc do nowego miejsca, nie mamy pewności, na jakim poziomie są usługi medyczne. Co więcej, nie trzeba nawet wyjeżdżać daleko, aby przekonać się, jak kosztowne będzie skorzystanie z podstawowych zabiegów. Z tego względu jeszcze przed wyjazdem należy rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Powinno ono uwzględniać przede wszystkim:
1. NWW. To ubezpieczenie od następstw niespodziewanym wypadków. Opcje ta zapewnia ochronę w przypadku wystąpienia trwałego lub przejściowego uszczerbku na zdrowiu.
2. Assistance. Obejmuje przede wszystkim wsparcie w stanach nagłych, nie tylko medyczne, ale również informacyjne. Jeśli pacjent wymaga leczenia w kraju, ubezpieczyciel może sfinansować transport medyczny, którego koszt wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy euro.
3. Koszty leczenia za granicą. Gdy wypadek wydarzy się poza granicami Polski, a pacjent będzie musiał skorzystać z usług lokalnych lekarzy, wówczas koszty leczenia pokrywa ubezpieczyciel. To szczególnie istotne, gdy dojdzie do złamań czy odnowienia starych kontuzji. Warto pamiętać, że w kulturowo odległych państwach jakość usług może się drastycznie różnić w zależności od lokalizacji. Ubezpieczenie pozwala na zagwarantowanie opieki wykwalifikowanej kadry.
4. OC. Osoby, które chcą się zdecydować na aktywne wakacje, powinny ująć również ten element.
Ubezpieczenie powinno się wykupić jeszcze przed wyjazdem. Wcześniej warto sprawdzić i porównać ze sobą oferty różnych podmiotów, a następnie wybrać najlepszą ofertę. Dzięki temu można mieć pewność, że nawet w razie wystąpienia nieoczekiwanego zjawiska, ubezpieczyciel pomoże w uregulowaniu płatności i będzie wsparciem merytorycznym podczas ustalania szczegółów.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wykupienie ubezpieczenia turystycznego przy każdej podróży. Pozwala ono na zapewnienie sobie bezpiecznego i komfortowego wyjazdu. Turyści często rezygnują z niego, pokazując kartę EKUZ. Należy jednak pamiętać, że to specyficzna forma prawna, która nie chroni w każdym przypadku. Inicjatywa ta zakłada dostęp do darmowych świadczeń, jeśli są one darmowe również dla obywateli odwiedzanego państwa. Oznacza to zatem, że świadczenie, które w Polsce jest darmowe, ale we Włoszech płatne, będzie wymagało od podróżników z RP pełnej płatności. Jak wiadomo, ceny usług medycznych, szczególnie tych na wysokim poziomie, są wysokie. Aby zabezpieczyć swój budżet, należy o tym pamiętać i wziąć pod uwagę przy planowaniu kolejnej wycieczki.