Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Wielka modernizacja w PSYCHIATRYKU

Informacje, 11 lipca 2019 13:20

W czerwcowym numerze Nowin Andrychowskim pisaliśmy o modernizacji Szpiala Psychaitrycznego. Kto z Państwa nie miała okazji zapoznać się z tematem zapraszamy do lektury.

Podziel się

Rozpoczyna się największe przedsięwzięcie modernizacyjne w Andrychowie. Będzie kosztować grubo ponad dwadzieścia jeden milionów złotych (!), a pieniądze pozyskał i wyłożył samorząd województwa małopolskiego. To inwestycja, która będzie zrealizowana w Wojewódzkim Szpitali Psychiatrycznym, popularnie nazywanym szpitalem „za torami”. 
Dyrektor placówki Marian Sołtysiewicz zabiegał o kompleksowy remont od wielu lat. Wydeptywał wszelkie możliwe ścieżki. I udało się; poprzednie władze wojewódzkie „klepnęły” pieniądze na inwestycję, a nowy samorząd, wybrany w ostatnich wyborach, podtrzymał tamtą decyzję. Tak więc przedsięwzięcie zostanie zrealizowane ponad politycznymi podziałami z pożytkiem dla pacjentów oraz personelu WSP.
Obecnie stan obiektów „psychiatryka” nie wygląda najlepiej. Jedyna w miarę nowa część, w której mieści się Zamknięty Oddział Leczenia Odwykowego, ma znośnie warunki. W pozostałych pomieszczeniach czuć już znaki czasu.  Wąskie drzwi, brak wind, okna w złym stanie, niemal wiekowe ściany, a także wysłużona sieć kanalizacyjna, wodociągowa oraz elektryczna. To tylko niektóre mankamenty. Problemy te odbijają się na dyskomforcie pacjentów oraz personelu. Najstarsza część siedziby szpitala pochodzi z 1928 roku!
Dla WSP nadchodzą jednak wreszcie lepsze czasy. „Psychiatryk” będący placówką prowadzoną przez samorząd województwa małopolskiego otrzyma na inwestycję pochodzące w większości z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, a resztę dołoży z własnej puli Urząd Marszałkowskiego w Krakowie, będący jednocześnie inwestorem. – Naszą inwestycję podzieliliśmy na parę zadań – mówi dyrektor Marian Sołtysiewicz. – Rozpoczniemy od modernizacji energetycznej. Ogłosiliśmy już drugi przetarg, gdyż do pierwszego zgłosił się jeden wykonawca z ofertą przekraczającą cenę z naszego kosztorysu inwestorskiego. Wartość zadania przekracza cztery miliony złotych. Natomiast drugie zadania, to przebudowa i rozbudowa szpitala i tu mówimy już o kwocie siedemnastu milionów złotych. W tym przypadku mamy pewne opóźnienie, ponieważ zmieniły się przepisy w zakresie warunków przeciwpożarowych i trzeba było projekt przepracować. To już za nami, mamy pozwolenie na budowę.
Co zatem będzie modernizowane „za torami”? Przede wszystkim placówka zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwłaszcza niepełnosprawnych fizycznie. Przewidziano całkowitą wymianie mediów czyli instalacji wodnokanalizacyjnych, elektrycznych i gazowych. Zaplanowano na nowo urządzenie węzłów sanitarnych. Będą poszerzone wszystkie drzwi w salach pacjentów, aby swobodnie można było manewrować łóżkami. Wszędzie powstanie oświetlenie LED-owe najnowszej generacji. 
Pomyślano także o wymianie okien, łącznie oczywiście ze stolarką, na energooszczędne. W budynkach po stosownej przebudowie będą zainstalowane dwie windy łóżkowe i jedna, w której można przewieźć pacjenta na wózku. Marian Sołtysiewicz zapowiada też budowę zadaszonego podjazdu dla karetek. W okresie modernizacji szpitala nie zmniejszy się liczba łóżek (jest ich 234 w oddziałach całodobowych i 24 na dziennych), ale trzeba lokować większe ilości pacjentów w salach nieobjętych w danym momencie remontem. Jeżeli nie dojdzie do żadnych niesprzyjających okoliczności (np. odwołań przetargowych), to  potrwa dwa, maksymalnie trzy lata. 
jd   Fot. Jacek Dyrlaga

Przypominamy: Najnowszy numer Nowin Andrychowskich już w sprzedaży!

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content