Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Wernisaż wystawy Kazimierza Jończego

Kultura, 27 kwietnia 2019 21:25

W gronie rodziny, przyjaciół i wielbicieli sztuki upłynął piątkowy wieczór. Uroczyste otwarcie wystawy malarstwa andrychowianina Kazimierza Jończego poprowadziła Maria Biel-Pająk – współzałożycielka Grupy Twórców MY.

Podziel się

Każdy, kto przybył na piątkowe wydarzenie, już na wejściu poczuł uroczystą atmosferę, gdyż powitany był dźwiękami muzyki na żywo wykonywanej przez muzyków z Miejskiej Orkiestry Dętej "Andropol" z Andrychowa.  

– Jest kilka powodów dla których się dziś spotkaliśmy. Kaziu, rozwijając swoją twórczość, ale ją również ubogacając, udowadnia, że starość nie musi się chować po kątach, nie musi wszystkim ustępować z drogi, że starość to normalny okres życia, jak każdy inny godny szacunku. Drugim ważnym powodem jest fakt, iż Kaziu, po raz pierwszy tak publicznie, prezentuje swoją drugą pasję, czyli twórczość poetycką. O tym, że pisał swoje wiersze od wczesnej młodości, wiedziało niewielu. Nawet ja, znająca go 44 lata, o tym nie wiedziałam. W ubiegłym, roku wydał swoje dwa tomiki, ale z uwagi na niski nakład nie znalazły wielu czytelników. Teraz pomiędzy obrazami, można niektóre z nich przeczytać, jak również w katalogu towarzyszącym wystawie. – mówiła Maria Biel-Pająk otwierając wystawę.

Wisienką na torcie było uhonorowanie Kazimierza Jończego odznaką Gloria Artis. Wręczył je artyście Paweł Soroka – politolog, dziennikarz i poeta, który z Grupą Twórców MY przyjaźni się od przeszło 40 lat. Gloria Artis (Medal Zasłużony Kulturze) nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. – Gratuluję ogromnego dorobku w dziedzinie malarstwa, upowszechniania kultury, a także w dziedzinie poezji. Czuję ogromną satysfakcję, iż mogę wręczyć Panu to ważne odznaczenie, jednocześnie życzę wielu lat dalszej takiej aktywności twórczej i tak ogromnej aktywności w dziedzinie upowszechniania kultury. – mówił profesor Soroka przypinając oznaczenie na klapie marynarki artysty. Na zakończenie mowy licznie zgromadzeni goście odśpiewali artyście gromkie "Sto lat!"
– To już wiesz Kaziu ile masz żyć. – podsumowała pani Maria – Podzielę się z Państwem jeszcze dewizą, którą napisał bp Jan Chrapek: "Idź przez życie tak, by Twoje ślady przetrwały Cię", myślę, że Tobie Kaziu to się udało. Wznosząc toast za Twoje zdrowie, życzymy Kaziowi, by rozwijał dalej swoją twórczość i by kurz niepamięci jego śladów pozostawionych na polskiej ziemi, nigdy nie zasypał. 

Odbierając kwiaty, upominki i życzenia Pan Kazimierz nie ukrywał wzruszenia, że tak wielu przyjaciół przybyło na jego wernisaż. 
– W wierszu pisałem "Zachwyciły się oczy moje misterium natury…", ale dziś oczy moje zachwyciły się Państwem, że przyszliście na moją wystawę. Jak widzę, przyszli sami przyjaciele. Jest to dla mnie zaszczyt, że wokół mam ich wielu, zawsze dobrze mi życzyli na każdej wystawie, ale żadna nie była tak uroczysta jak ta. – mówił artysta.

Na otwarciu obecni byli m.in.: Wiceburmistrz Andrychowa Wojciech Polak, Radni Rady Miejskiej, Dyrektor CKiW Marianna Żmija, wspomniany wcześniej prof. Paweł Soroka, przedstawiciele: Grupy Twórców MY, Towarzystwa Miłośników Andrychowa, Miejskiej Rady Seniorów w Andrychowie, UTW w Andrychowie, Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, RSTK w Chełmku, Grupy Literackiej WYRAZ w Kętach oraz przyjaciele i wielbiciele sztuki.
My również życzymy Panu Kazimierzowi zdrowia i kolejnych lat aktywności twórczej.
Wystawie towarzyszy folder, którego druk został sfinansowany przez Gminę Andrychów.

Autor wystawy składa serdeczne podziękowania:
– Jerzemu Chylewskiemu – Prezesowi Małopolskiej Spółdzielni Handlowej "Wizan"
– Marii Biel-Pająk
– Zbigniewowi Jurczakowi
– Gminie Andrychów
– Dyrektor CKiW w Andrychowie i pracownikom
– Grupie Twórców MY
– Miejskiej Orkiestrze Dętej "Andropol" z Andrychowa

Wystawa prezentowana jest do 2 czerwca 2019 r. 
Zapraszamy!

p
fot. Anna Płonka

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content