Przejdź do treści
Reklama
Reklama

W Radiu Andrychów o rynku pracy

Informacje, 20 września 2019 10:22

Gościem porannej audycji w Radiu Andrychów była dziś (20 września) Agnieszka Kołacz z andrychowskiej filii Powiatowego Urzędu Pracy. Rozmowę rozpoczęła od przytoczenia statystyk dotyczących bezrobocia.

Podziel się

W Polsce wynosi ono 5,2 proc., w województwie małopolskim 4,2 proc. a w powiecie wadowickim 4,8 proc. Na terenie naszego powiatu zarejestrowanych jest (dane z końca sierpnia) 2817 pozostających bez pracy, a w gminie Andrychów 1040. – Jeśli chodzi o rynek pracy, to jest to nadal rynek pracownika – mówiła Agnieszka Kołacz. – Ofert pracy jest dosyć sporo. I choć stopa bezrobocia jest niska, to nadal widać jeszcze tendencję spadkową. To jest dobry czas, żeby pracy poszukiwać, żeby pracę zmienić.
Problemem kobiet pozostających bez pracy jest w wielu przypadkach dostęp do przedszkoli dla dzieci i konieczność pozostawania przez to w domu. Panie poszukują też zatrudnienia na pół etatu, a takich ofert jest mniej. Wśród bezrobotnych znajduje się także grupa z problemami zdrowotnymi. To utrudnienie, by takim osobom znaleźć odpowiednią ofertę. Pracodawcy poszukujący pracowników muszą Powiatowy Urząd Pracy informować o stawkach i pojawiają się oferty z coraz bardziej atrakcyjnymi ofertami. Przedstawicielka PUP mówiła także o szkoleniach i kursach przygotowywanych z myślą zwłaszcza o osobach młodych. Opowiedziała również o przypadkach, gdy osoby młode po kilku dniach rezygnują z pracy i szukają następnej. Obecnie szczególny popyt jest na specjalistów i sprzedawców. Była też mowa o zatrudnianiu obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. PUP w Wadowicach do końca sierpnia wydał około 2500 pozwoleń na pracę dla takich osób. Natomiast 550 cudzoziemców rzeczywiście podjęło pracę.

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content