Przejdź do treści

W Andrychowie radość. Kolejne kilkanaście milionów złotych na tutejszą szkołę powiatową

Informacje, 27 lipca 2023 10:17

12 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy – taką kwotę przyznał polski rząd na utworzenie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie Branżowego Centrum Umiejętności w zakresie spedycji. Samo BCU zacznie działalność w styczniu 2025 roku, ale inwestycje z nim związane rozpoczną się już w tym roku.

– Podpisaliśmy też niezbędne do realizacji projektu umowy partnerskie. Ruszamy więc pełną parą z projektem – nie kryje radości wicestarosta Beata Smolec.

Dobrą wiadomość do andrychowskiego „Kotarbina” przywiózł poseł Filip Kaczyński. – To wielki sukces, który wpisuje się w dobrą passę Państwa szkoły. Jeśli do kwoty 12 mln zł dołożyć środki zewnętrzne, które powiat pozyskał do Waszej placówki w ostatnich latach, wyjdzie suma około 22 mln zł! Naprawdę, mamy się z czego cieszyć – podkreślał F. Kaczyński.

Jest dokładnie tak, jak mówi poseł. Po uzyskaniu przez samorząd powiatowy środków najpierw na projekt pn. Andrychowskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego I a następnie – ACKZiU II, szkoła znalazła się na elitarnej liście placówek, w których zostaną utworzone Branżowe Centra Umiejętności. Jak ogłosiła Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki nadzorowała konkurs, na ten cel Powiat Wadowicki otrzyma dofinansowanie w wysokości 12 mln zł netto. Całkowita wartość projektu to ok. 14,4 mln zł. Brakującą sumę dołoży powiat ze swojego budżetu.

– Marzenia się spełniają – tak najkrócej można podsumować to, co w ostatnich latach wydarzało się w „Kotarbinie” a także to, co wydarzy się już wkrótce. A będzie się działo naprawdę dużo. Za środki, które pozyskaliśmy, zamierzamy m.in. dokonać rozbudowy szkoły a także zakupić nowoczesny sprzęt. Osobne pieniądze zostaną przeznaczone na działalność merytoryczną BCU. Nasz cel jest prosty – chcemy w Andrychowie stworzyć placówkę szkoleniową, dzięki której nasza młodzież i dorośli mieszkańcy powiatu nie powinni mieć żadnego problemu z odnalezieniem się na rynku pracy. Jestem przekonana, że tak się stanie – mówi wicestarosta Beata Smolec. – To, że w Andrychowie zostanie stworzone BCU nie było oczywistością. W całym kraju powstanie tylko 120 takich placówek a o utworzenie ich u siebie walczyło wiele samorządów. Powiedzieć, że konkurencję mieliśmy sporą, to nic nie powiedzieć. Tym większa jest radość, że udało nam się skutecznie przeprowadzić co najmniej dwa wnioski – na BCU w Andrychowie oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej. Raz jeszcze dziękuję wszystkim osobom, które się do tego przyczyniły i zaangażowały w pomoc. Nie kryję, że zarówno ja, jak i starosta odbyliśmy wiele rozmów i wizyt, by doprowadzić projekty do szczęśliwego końca. Ale nie udało by się, gdyby nie wsparcie posła Filipa Kaczyńskiego i naszych radnych powiatowych, ogrom pracy pracowników starostwa wykonanej przez i pod czujnym okiem pani Anny Szewczyk – koordynatora w Biurze Projektów Edukacyjnych a także wysiłku dyrektorów szkół i podległych im pracowników – dodaje wicestarosta.


Co konkretnie powstanie w andrychowskim BCU? – Przewidujemy połączenie szkoły z warsztatami szkolnymi, dobudowując ok. 1500 mkw. W nowym jednokondygnacyjnym budynku będzie mieścić się pięć dużych pracowni szkoleniowych: spedycji drogowej i telematyki, symulacji obsługi spedycyjnej, procesów spedycyjnych, spedycji intermodalnej, wirtualnej rzeczywistości oraz aula i zaplecze socjalne. Przy warsztatach szkolnych zostanie utworzona hala, w której będzie odbywać się część praktyczna szkoleń. Do placówki zostaną zakupione nowoczesne pomoce dydaktyczne, m.in. samochód dostawczy, wózki, kontenery, komputery i laptopy. Pozostałe wydatki to m.in. szkolenia, kursy, materiały dydaktyczne, opłaty certyfikacji i walidacji oraz promocja projektu – wylicza Anna Szewczyk.


Zanim zostanie podpisana umowa o dofinansowanie projektu, zgodnie z wytycznymi operatora konkursu, samorząd powiatowy podpisał umowy partnerskie na realizację zadań określonych w koncepcji andrychowskiego BCU – jedną z Polską Izbą Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji w Warszawie, drugą z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu.

 Pieniądze są pewne. Umowy o partnerstwie podpisane. Ruszamy więc pełną parą z pracami nad utworzeniem w Andrychowie Branżowego Centrum Umiejętności. To bardzo dobra wiadomość dla powiatu, dla miasta a przede wszystkim – dla naszych mieszkańców i pracodawców, którzy zyskają jeszcze lepiej wykształconą kadrę – podsumowuje Beata Smolec.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content