Przejdź do treści
Reklama
Reklama

VII Konkurs Bukietów Zielnych za nami

Kultura, 14 sierpnia 2019 21:24

Pierwsze miejsce w Konkursie Bukietów Zielnych indywidualnie zdobył w tym roku ex aequo Panie: Maria Babińska, Maria Pękala, Urszula Wójcik, Elżbieta Bojko i Janina Kowaliczek. W kategorii Kół Gospodyń KGW zwyciężyły Panie z: KGW Skawa, KGW Zagórnik, KGW Roczyny, KGW Sułkowice-Bolęcina, KGW Osiek, KGW Klecza oraz gospodynie z Gierałtowiczek.

Podziel się

Jak co roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zorganizowało konkurs najpiękniejszych bukietów zielnych. Siódma edycja wydarzenia odbyła się w hotelu Czarny Groń w Rzykach Praciakach i poprowadziła ją prezes SGW Czesława Wojewodzic. 
Ten wyjątkowy konkurs organizowany jest w związku z wielowiekową tradycją obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Celem tego rodzaju działań jest przypomnienie i przekazanie młodemu pokoleniu jakie obrzędy i zwyczaje funkcjonowały na naszym terenie oraz popularyzacja wiedzy o tradycji komponowania bukietów z ziół i kwiatów  połączenia piękna kompozycji kwiatowych, wiedzy o przyrodzie i właściwościach leczniczych roślin, które nas otaczają. Spotkanie poprzedziły międzypokoleniowe warsztaty wicia wianków. Efekty zespołowej pracy młodego i starszego pokolenia mogliśmy podziwiać podczas parady dzieci z własnoręcznie wykonanymi wiankami na głowach. 

Gośćmi imprezy byli samorządowcy z okolicznych gmin, władze Andrychowa i województwa, a także parlamentarzyści, sponsorzy oraz panie z 20 Kół Gospodyń Wiejskich. Imprezę uświetniły występy artystyczne. Na scenie wystąpił zespół Servoos oraz dzieci z Węglówki. Organizatorzy zatroszczyli się również o podniebienia blisko 250 gości dla których przygotowano smaczne przekąski. Jurorki oceniły w sumie 43 bukiety, które zawierały wyłącznie rośliny pochodzące z miejscowych lasów, łąk i ogrodów. 

ap, Fot. Anna Piotrowska

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content