Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Veto kuratorki

Informacje, 24 lutego 2020 13:33

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak wystawiła negatywną opinię dotyczącą projektu połączenia dwóch szkół podstawowych – Dwójki i Trójki. Burmistrz oświadczył, że odwoła się do Ministra Edukacji Narodowej.

Podziel się

Przypomnijmy, że podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej przegłosowano uchwałę o likwidacji SP Nr 3 i połączeniu jej z SP Nr 2. Historia sięga dwóch lat wstecz, kiedy to Trójka powstała w miejscu likwidowanego (jak wszystkie inne w Polsce) Gimnazjum Nr 1. Już wtedy samorząd chciał utworzyć tam jedną dużą szkołę, bo Dwójka i Trójka sąsiadują ze sobą przez ścianę. Wówczas Rada nie zgodziła się na to. Szybko jednak okazało się, że do większego i nowocześniejszego budynku chodzi kilkudziesięciu uczniów, a po sąsiedzku na dwie zmiany uczęszcza ponad 600 dzieci. Znowu podjęto próbę połączenia szkół i znowu radni PiS zablokowali ten projekt. Potem nie było lepiej, choć do szkoły chodziło już nie 35 uczniów, ale ponad 90. Niestety, koszty tej małej szkółki okazały się spore – blisko pół miliona złotych. Na połączenie godziły się dyrekcje i większość grona pedagogicznego, a także rodzice dzieci z Dwójki – tej większej szkoły. Veto zgłosiły związki zawodowe i rodzice kilkudziesięciu uczniów Trójki. I na te argumenty powołała się w swej opinii Barbara Nowak – małopolska kurator. Przytoczyła też inny argument – tradycję…
Burmistrz Tomasz Żak powiedział nam, że spodziewał się takiej opinii. Teraz andrychowski samorząd odwoła się do ministra, który podejmie decyzję. Czasu jest dość, bo faktyczne połaczenie nastąpiłoby od pierwszego września.
mn   

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama