Przejdź do treści

Uwaga na żmije!

Informacje, 21 czerwca 2023 11:33

Dni stają się upalne, słońce praży i niestety aktywność żmijowatych również wzrasta. Najczęściej możemy je spotkać na polanach leśnych, obrzeżach lasów, podmokłych łąkach. Chętnie przebywają pod kamieniami. Górskie Pogotowie Ratunkowe ostrzega i uczula aby pozostać czujnym. W naszej gminie żmije możemy spotkać m.in. w rejonach Potrójnej i Roczyn.

Co zrobić gdy ukąsi nas żmija?

Przede wszystkim – nie panikować.

Ukąszoną kończynę należy natychmiast unieruchomić i ułożyć poniżej poziomu serca. Ranę należy w miarę możliwości zakryć jałowym opatrunkiem lub jakąkolwiek czystą tkaniną. Obecnie nie zaleca się zakładania opatrunków ani opasek uciskowych, ponieważ może to zwiększyć ryzyko martwicy kończyn. [mp.pl]

Produkcja jadu trwa długo i pochłania wiele energii, dlatego wąż go oszczędza. Tylko co trzecie ukąszenie jest trujące! Ofiarami żmij częściej niż ludzie są psy- mniej odporne na jad z uwagi na wzrost i masę ciała.

Żmije atakują ludzi w ostateczności – nadepnięte lub przygniecione. Jad może być zabójczy dla osób uczulonych, dzieci i osoby starsze To pożyteczne, chronione prawem zwierzęta. Dla nich i Naszego dobra najlepiej trzymać się od siebie z daleka.

a_p Fot. Anna Płonka

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content