Przejdź do treści

Urząd poleca inicjatywę Obywatel

Informacje, 17 listopada 2015 11:32

​Urząd Miejski w Andrychowie zachęca do korzystania z inicjatywy „Obywatel”. Na stronie obywatel.gov.pl opublikowano niedawno pierwszy pakiet kart o najpopularniejszych usługach administracji rządowej.

Podziel się

Na stronie www.obywatel.gov.pl Link otworzy stronę w nowym oknie zostało udostępnionych 101 kart  opisujących  najbardziej popularne usługi publiczne, jakie administracja świadczy dla obywateli. Wśród tych kart znajdują się również karty przybliżające obywatelom funkcjonowanie19 wybranych rządowych portali tematycznych. Wreszcie informacje jak załatwić sprawę w urzędzie są dostępne w jednym miejscu. Bez podziału na resorty i właściwości, a według spraw życiowych. Opisy procedur są jak najprostsze.

Na stronie www.obywatel.gov.pl znajdują się opisy najpopularniejszych usług, jakie administracja świadczy dla obywateli, np.: jak wyrobić dowódLink otworzy stronę w nowym oknie, paszportLink otworzy stronę w nowym oknie, prawo jazdyLink otworzy stronę w nowym oknie czy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)Link otworzy stronę w nowym oknie. Ile to kosztuje, jakie dokumenty trzeba wypełnić i gdzie się zgłosić. Struktura strony nie odzwierciedla podziałów resortowych, lecz systematyzuje usługi administracji publicznej według typowych zdarzeń życiowych. Wiarygodność opisów (kart) usług została zagwarantowana poprzez współpracę z merytorycznymi pracownikami ministerstw i jednostek podległych.

System informacji telefonicznej („Informacja dla obywatela”)

To rozwiązanie dla tych, którzy nie korzystają z Internetu. Dzwoniąc pod numery  telefonu Informacji dla Obywatela, dowiemy się, gdzie załatwić swoją sprawę. System działa na poziomie KPRM (infolinia centralna – 222 500 115) a w późniejszym etapie będzie rozwijany na poziomie resortowym (w sumie 33 osobne numery w ministerstwach i urzędach wojewódzkich).
System będzie także zbierał informacje o najbardziej skomplikowanych dla obywateli sprawach. Będą oni mogli zgłaszać swoje postulaty oraz opinie na temat administracji rządowej. Informacje te będą później analizowane w celu zaproponowania zmian w prawie.

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content