Przejdź do treści

Urszula Figwer odznaczona

Informacje, 14 czerwca 2023 07:03

Dzisiaj (środa 14 czerwca) w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się uroczystość wręczenia medali Kalos Kagathos. W gronie tegorocznych laureatów znalazła się Honorowa Obywatelka Andrychowa, pani Urszula Figwer.

Kalós Kagathós (co w jęz. greckim znaczy piękny i dobry) –  to medal przyznawany od 1985 r. wybitnym sportowcom, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie poza sportem. Laureatów Medalu wybiera kapituła, której przewodniczy Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przypomnijmy, że urodzona w Inwałdzie, światowej klasy oszczepniczka, dwukrotna olimpijka przygodę ze sportem rozpoczynała jako siatkarka najpierw Beskidu Andrychów, w chwilę potem reprezentacji Polski. Z drużyną narodową zdobyła pierwsze w historii żeńskiej siatkówki medale Mistrzostw Europy i Świata.

Po   zakończeniu kariery sportowej dr Urszula Figwer związała się z krakowską AWF. Pracowała naukowo i była trenerką w klubie AZS AWF. 

Ponieważ stan zdrowia nie pozwala pani Urszuli na uczestnictwo w uroczystości, w jej  imieniu medal Kalos Kagathos odbierze nasza redakcyjna koleżanka, Jadwiga Janus. Warto dodać, że dwa lata temu Andrychów uczcił 90 –te urodziny Urszuli Figwer wydając publikację, której jest bohaterką, a zatytułowaną „Moje Olimpiady (i nie tylko)”.

W imieniu andrychowian gratulujemy szacownej Laureatce wyróżnienia, jakim jest medal Kalos Kagathos.

jj Fot. z uroczystości nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Andrychów

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content