Przejdź do treści

Upałów ciąg dalszy. Urząd apeluje

Informacje, 12 sierpnia 2015 10:30

W związku z wysoką temperaturą powietrza przekraczającą 30 st. C i ogłoszonym trzecim stopniem zagrożenia upałami oraz prognozowanymi dalszymi upałami apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominany, że wysokie temperatury mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Podziel się

Pamiętajmy więc, aby w upalne dni:

· odpowiednio nawadniać organizm;

· ograniczyć opalanie i przebywanie na słońcu – może to doprowadzić organizm do przegrzania;

· zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom i osobom starszym, które w upał nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;

· pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt, nawet na chwilę w samochodzie.

· w rozważny sposób należy także korzystać z kąpieli (w upalne dni tonie najwięcej osób).

Więcej informacji dotyczących postępowania w trakcie upałów znaleźć można w poradniku wydanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Andrychowie, w zakładce "Zarządzanie Kryzysowe/Aktualności".

Równocześnie w związku z przedłużającą się falą upałów i brakiem opadów deszczu, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie wystosował poniższy apel:
 

"Szanowni Państwo, mieszkańcy gminy Andrychów !!!

Trwa susza i związane z nią problemy z zaopatrzeniem w wodę. Rzeki i potoki, z których ujmujemy wodę, praktycznie już nie płyną. Na szczęście mamy możliwość zakupu wody z innych źródeł i to pozwala nam na pokrycie zapotrzebowania na wodę obszarów gminy objętych systemem wodociągów komunalnych.

Występują niestety problemy z dostawą wody dla rejonów położonych w najbardziej górzystych terenach, głównie w Targanicach i Sułkowicach. Jest to związane z tym, że wydajność pomp i średnice rurociągów nie pozwalają na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, w czasie gdy na niżej położonych terenach rozbiór wody jest znacznie zwiększony.

Apelujemy więc o rozważne i oszczędne korzystanie z wody, której nie powinno braknąć, ale chwilowe problemy z jej dostawą w niektórych obszarach gminy mogą niestety wystąpić."

Dołączając się do apelu, prosimy o racjonalne i oszczędne korzystanie z dostarczonej wody, ograniczając jej zużycie wyłącznie do celów spożywczych i sanitarnych.

Jednocześnie coraz niższa wilgotność ściółki w lasach i usychające trawy wpływają na wzrastające niebezpieczeństwo powstania pożaru. Jeżeli warunki pogodowe nie zmienią się, to zagrożenie będzie rosło. Taka sytuacja wymaga zdwojonej czujności i ostrożności. Najczęstszymi przyczynami powstania ognia w latach ubiegłych było wypalanie suchych traw oraz szeroko pojęta nieostrożność ludzi. Dlatego przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach zachowaj szczególną ostrożność, i staraj się nie zaprószyć ognia.

Zastępca Burmistrza 
Mirosław Wasztyl

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content