Co czyni języki trudnymi? Wybór kryteriów
Gramatyka, leksyka, a może fonetyka? Poszczególne języki obce posiadają swoje wyjątkowe cechy, które sprawiają, że obcokrajowcy mogą mieć trudności z ich przyswajaniem. Warto jednak zrozumieć, skąd w ogóle bierze się pojęcie trudności w zakresie nauki języka obcego.
Główną rolę odgrywa pochodzenie ucznia. Czysto teoretycznie Polacy powinni nie mieć trudności z przyswajaniem języków z tej samej rodziny języków słowiańskich, których jest łącznie aż 28 (w tym 9 wymarłych). Należą do nich m.in. czeski, słowacki, rosyjski, ukraiński, serbsko-chorwacki, ale również śląski, kaszubski czy górnołużycki.
Z drugiej strony lingwiści uważają, że nauka podobnego języka jest trudniejsza od zapoznawania się z językami z obcej grupy. Dlatego też w polskich szkołach odeszło się od nauczania rosyjskiego na rzecz angielskiego, niemieckiego czy francuskiego. Ponieważ są to języki oparte na łacinie i alfabecie łacińskim, nauka nie należy do najtrudniejszych wyzwań.
Jeżeli chcesz nauczyć się trudnego języka obcego, specjaliści z platformy BUKI udowodnią Ci, że nie ma rzeczy niemożliwych. Oparte na zasadach korepetycji indywidulanych zajęcia z BUKI stanowią atrakcyjną formę nauki, z jakiej warto skorzystać na każdym etapie edukacji. Czekają tam na Ciebie eksperci nie tylko z najpopularniejszych języków, ale również tych, uważanych powszechnie za trudne.
Najtrudniejsze języki świata dla Polaków – TOP 10
Pora przyjrzeć się 10 najtrudniejszym języków, które stanowią niemałą przeszkodę dla polskich uczniów. Każdemu z nich należy się słowo wyjaśnienia, aby przybliżyć konkretne przeszkody związane z ich nauką. Oto one:
- Japoński. Jest to język często uważany za trudny ze względu na zupełnie inną strukturę gramatyczną oraz pismo (kanji, hiragana, katakana). Do tego dochodzi bogactwo form grzecznościowych i wyróżników kulturowych, które są dla Polaków zupełnie obce.
- Chiński. Mówi się, że nauka chińskiego może trwać całe życie, a i tak nie uda się poznać wszystkich jego arkanów. Jest to język piktograficzny, gdzie poszczególne znaki oznaczają całe wyrazy, a nawet wyrażenia. Tonalność chińskiego sprawia, że przeniesienie akcentu może spowodować zmianę znaczenia wyrazu.
- Arabski. Skomplikowana gramatyka, gardłowa wymowa, a do tego pismo od prawej do lewej. Język arabski to prawdziwe wyzwanie dla Polaków, którzy przyzwyczajeni są do stosunkowo prostych form gramatycznych.
- Koreański. Jest to język aglutynacyjny, gdzie poszczególne słowa powstają przez łączenie sufiksów i przedrostków. Do tego dochodzi skomplikowane pismo oraz niełatwa wymowa i intonacja wyrazów.
- Gruziński. Kojarzysz te „bałwanki” ze swojej ulubionej gruzińskiej restauracji? To właśnie pismo gruzińskie, które stanowi jedną z największych przeszkód w nauce tego języka o dość skomplikowanej fonetyce.
- Węgierski. Jeden z nielicznych języków ugrofińskich to swoista „biała plama” na mapie Europy Wschodniej. Nietypowa gramatyka węgierska nie ma swojego odpowiednika w innych językach, co może być przeszkodą nie do przejścia.
- Tajski. Również nauka języka tajskiego będzie przysparzać Polakom sporo problemów. Dzieje się tak z uwagi na odmienny alfabet, tonalność oraz różnice kulturowe.
- Rosyjski. Choć przez kilka dziesięcioleci dzieci w polskich szkołach uczyły się rosyjskiego, to niewielu uczniów opanowało go do perfekcji. Alfabet cyrylica, miękkie zgłoski i nieco archaiczna gramatyka sprawiają, że Polacy popełniają mnóstwo błędów podczas nauki.
- Hebrajski. W tym przypadku znów mamy do czynienia z unikatowym alfabetem, ale również gramatyka hebrajska nie należy do najłatwiejszych.
- Turecki. Podobnie jak koreański, również turecki jest językiem aglutynacyjnym. Wiele słów i sufiksów jest łączonych razem, co może sprawić trudność w nauce.
Perspektywy i motywacje
Czy warto uczyć się najtrudniejszych języków świata? Oczywiście, że tak! Znajomość języków obcych otwiera drzwi do kariery, a także pozwala na rozwój osobisty i poznanie nowych kultur. Należy jednak pamiętać, aby rozpocząć naukę odpowiednio wcześnie, a także być systematycznym i zdeterminowanym do osiągnięcia sukcesu.
Podsumowanie
Nauka każdego języka obcego to spore wyzwanie. O ile angielski czy niemiecki nie są specjalnie trudne, tak nauka chińskiego lub arabskiego może spędzać sen z powiek. Niemniej jednak warto uczyć się języków, nawet tych najtrudniejszych na świecie. Wiedza taka przekłada się na liczne możliwości zarówno na polu zawodowym, jak również osobistym.