Przejdź do treści

Tobiasz

Kultura, 18 maja 2022 08:06

Wszyscy wiemy, że tabliczka z napisem „Exit” umieszczona w sklepach, biurach czy innych miejscach publicznych oznacza wyjście awaryjne. Dla mojej ekipy praca w tym teatrze stała się czymś takim. Pomaga wyjść z niewoli niepełnosprawności – Maciej Sikorski – założyciel Teatru EXIT.

Teatr EXIT w swej ponad 5 letniej działalności konsekwentnie realizuje ideę „sztuki wrażliwej”. Realizowane spektakle i filmy podnoszą istotne tematy społeczne, człowiek i jego godność są naszym centrum zainteresowania. Znakiem zaś rozpoznawczym jest pomysł w którym napisy końcowe filmu czy zasłonięta kurtyna nie są zwieńczeniem, lecz początkiem spotkania. Po każdym pokazie ma miejsca rozmowa z widzami. Nasz EXIT jest miejscem spotkania i wymiany darów oraz prawdziwym wyjściem awaryjnym – dla niepełnosprawnych aktorów jest sposobem na radzenie sobie z ciężarami codzienności, dla zaprzyjaźnionych artystów to również pewnego rodzaju wyjście awaryjne. Z niewoli jaką może stać się dla twórców egoizm. Tworzywem twórczości dla teatru stają się tematy bliskie osobom z niepełnosprawnościami. Teatr sięga chętnie po teksty starotestamentowe, odnajdując w nich zawartą w symbolach i archetypicznych postaciach uniwersalną prawdę o człowieku i jego kondycji. Nasza spotkania mają charakter integracyjny.

Film „Tobiasz” to adaptacja księgi biblijnej. Po filmie rozmowa z twórcami. Dotyczyć ona będzie sposobów na uzdrawianie relacji w rodzinach. Główny nacisk położony zostanie na polepszanie relacji poprzez zwiększanie samodzielności zarówno osób z niepełnosprawnością jak i dzieci.

Projekcja filmu oraz rozmowa z jego twórcami to doskonała możliwość zobaczenie, jak wiele ograniczeń tworzymy my sami oraz- jak niewiele potrzeba, aby, bez względu na stan ciała i umysłu, móc realizować marzenia.

Spotkanie osób niepełnosprawnych, mieszkających na terenie naszej Gminy z niepełnosprawnymi aktorami jest niecodzienną okazją do spojrzenia w głąb siebie i wydobycia stamtąd talentu, o którym wcześniej nikt nawet nie pomyślał.

Film zwraca również uwagę na niezwykle ważną rolę rodziny w pokonywaniu wszelkich barier.

Źródło: GOK w Wieprzu

Podziel się
Skip to content