Przejdź do treści

Sztuka z regionu

Informacje, 10 września 2023 14:41

Powiat suski z andrychowskimi akcentami kulturalnymi... Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Stryszawy i Suchej Beskidzkiej. W tych dwój miejscowościach prezentowane są bowiem wystawy rzeźby, które warto zobaczyć.

9 września w przestrzeniach Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie miał miejsce finisaż wystawy rzeźb Zbyszka Burego pt. „Nauka latania”. Podczas spotkania sam autor wspomniał, że przygodę z rzeźbą zaczął zupełnie przypadkiem. Po przeprowadzce w góry, otoczony dużą ilością drzew zaczął rzeźbić. Prace na wystawie „Nauka latania” zostały wykonane w przeciągu kilku ostatnich lat. – Staram się rzeźbić prace dość lekkie, proste, nie zajmujące dużo czasu. Pomyślałem, że Stryszawa będzie doskonałym miejscem aby zaprezentować właśnie tutaj moje ptaszki i koniki. Ekspozycja prezentowana jest w 2 pomieszczeniach BCZD.

Dyrektor Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie Renata Chudzik przyznała, że jest pod ogromnym wrażeniem wystawy. – Ciekawa jest technika tworzenia prac, ich surowość i prostota są dość charakterystyczne dla rzeźb Zbyszka Burego. Sam tytuł wystawy nawiązuje do wielu skrzydeł, zarówno ptaszki, koniki ale i diabełki mają skrzydła. Artysta, który jednym okiem się śmieje a drugim płacze… to cały Zbyszek Bury.

Wystawa będzie prezentowana nieco dłużej niż przewidziano, ekspozycja zostaje przedłużona do końca września. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Stryszawy.

Podczas finisażu wspomniano również o zbliżającym się plenerze malarskim (24-29 września), na którym będzie można zobaczyć troszkę inne – malarskie oblicze Zbyszka Burego.

Więcej zdjęć zobaczycie na annaargaleria.pl

Jadąc do Stryszawy warto wstąpić do Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej, gdzie do 30 listopada prezentowana jest wystawa rzeźb Mariana Bucały – suskiego rzeźbiarza, gawędziarza i twórcy ludowego, zaliczanego do czołowych artystów Ziemi Suskiej. Artysta zafascynowany był regionem oraz jego tradycyjną kulturą i sztuką ludową oraz twórczością beskidzkiego świątkarza Jędrzeja Wowry. Na wystawie mamy niewielki andrychowski akcent. Przeczytać możemy m.in. wiersz andrychowskiej poetki Emilii Berndsen pt. „Rzeźba Bucały”, który towarzyszy ekspozycji.

Przy okazji wystaw w regionie, przypominamy o trwającej w Galerii Sztuk”i” przy andrychowskim magistracie wystawie Mieczysława Magiery, artysty mieszkającego na Brzezince. O wystawie możecie przeczytać TUTAJ >>

Każda z wystaw warta jest odwiedzenia!

p Fot. AP, ZB

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content